Mesajı Okuyun
Old 13-09-2008, 17:56   #2
Themis99

sayın konuk,

Anlaşmalı boşanmada asıl olan tarafların özgür iradeleri ile evlilik birliğini sonlandırmalarıdır.
Taraflarca yapılmış olan protokol hakim önünde tekrarlanmaz ve aynen kabul edilmezse hakim anlaşmalı boşanmaya karar veremez.
Taraflardan biri belirlenen duruşma günü mahkemeye gitmez ise yine boşanmaya karar verilmez. Açılmış olan boşanma davası çekişmeli boşanma durumuna dönüşür.
Protokolü onaylamadığınızı ve kabul etmediğinizi belirtmeniz durumunda açılan boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönüşür.

Haklarınızı kullandığınız için hakimin sizi suçlama hak ve yetkisi bulunmamaktadır.

İlk açılmış olan dava kesinleşti mi ? İlk açılan boşanma davasında davalı olarak sanırım siz gösterildiniz (kusurlu taraf ben gösterildim demeniz nedeni ile böyle düşünmekteyim). İlk boşanma davası, görülmekte olan boşanma davanızın seyrini,olasıklara göre etkileyebilir. Bu nedenle mutlaka birebir bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız önemlidir.

Davayı eğer siz açmışsanız davanın rededilmesi durumunda yaptığınız mahkeme masrafı ve karşı taraf kendisini bir avukatla temsil ettirmişse vekalet ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak davayı eşiniz açmışsa, davanın reddi durumunda onun yaptığı masraflar üzerinde kalacaktır.

Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat ederek ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için önemlidir.
Saygılar.