Mesajı Okuyun
Old 03-03-2010, 14:33   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.hbulbul
kamu zararı ile İlk ihaleye fesat karıştırma suçu arasında illiyet rabıtası olduğu kanaatindeyim. şöyleki ilk ihale sürecinde tamamlanabilmiş olsaydı ikinci bir ihale yapmaya gerek kalmayacaktı. ikinci ihaleye çıkış İdare için hem zaman kaybına-ihtiyacın zamanında karşılanamamsının ayrıca bir zarara sebepolma ihtimalide yüksek- hem de ilanlar, ihale dökümanlarının hazırlanışı vs. gibi kamu harcamasına yol açması mümkün.
Alıntı:
Yazan ATARAS
İhale prosedüründeki eksiklikler nedeniyle

Sn ATARAS ın anlatımına göre ilk ihalenin iptali ile müvekkillerine isnat edilen suç arasında illiyet bağı yok; daha açık bir ifadeyle 1.ihale, müvekkillerinden dolayı iptal edilmemiş; dolayısıyla zarar ile fiil arasında illiyet bağı yok (diye düşünüyorum )

Alıntı:
Yazan Av. Bülent AKÇADAĞ
Sayın Hades,

Olayı birde "işlenemez suç" yönünden değerlendirirmisiniz ?
Sayın Av. Bülent AKÇADAĞ,
Anladığım kadarıyla söylemek istediğiniz şey; iptalden kaynaklı olarak ortada bir ihale yok ki, ihaleye fesat karıştırılmış olsun...???Veya...?? İlk etapta ihaleyi tanımlayan Kanun Maddesini yazıyorum: 4734 S.K. m.4: "...İhale: Bu Kanunda yazılı usul ve şartlarla mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin istekliler arasından seçilecek birisi üzerine bırakıldığını gösteren ve ihale yetkilisinin onayını müteakip sözleşmenin imzşalanması ile tamamlanan İŞLEMLERİ...ifade eder"
Lakin düşüncenizi siz de daha açık yazarsanız ve Sn. ATARAS da ilk mesajımda da belirttiğim gibi sorusunu biraz daha ayrıntılı anlatabilirse, konuyu tartışabiliriz (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...