Mesajı Okuyun
Old 05-06-2009, 11:33   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Hangi fakülteye giderseniz gidin, adına, sanına, hakimlik sınavındaki başarısına( ki bu sınav ÖSS mantığında hazırlanan fakülte eğitimi ve hukuk-muhakeme düşüncesiyle pek bağdaşmayan, ayrıca eni sonu sözlü(torpil) olan bir sınavdır.), akademik kadrosunun üstünlüğüne bakarak tercih yapmayın.

Öncelikle içinize "okuma" aşkını aşılayın. Bunu şu yüzden söylüyorum. Gittiğinizde siz de göreceksiniz, fakülte ve akademisyenler size sadece yol gösterebileceklerdir. Akademisyenler ne kadar harika olursa o kadar süper öğrenciler yetiştirirler diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Siz kendinizi geliştireceksiniz. Mesela bir borçlar özel hukukundan 1 kitap okuyarak ders geçebilirsiniz. Ama siz farklı yazarların farklı kitaplarını okuyarak daha dolu olabilirsiniz. Bu özel üniversitede olsanızda devlet üniversitesinde olsanızda sizde bitmektedir.
Derslerine çok harika akademisyenlerin girdiği fakat fakülyeti tın tın bitiren, "keşideci" kelimesini duyduğunda kendisine sövüldüğünü sanan mezunlar mevcut.

O yüzden nereye giderseniz gidin, çok ağır bir 4 yıl geçireceğinizi, çok fazla okuyacağınızı göze alarak, kabullenerek gidin. Günümüz şartlarında kendisini geliştirmek isteyipte gittiği fakülte sebebiyle geliştiremediğini iddia eden bir kimse olamaz. İnternet var, kütüphaneler var, kitaplar var, paneller var v.s.

O nedenle sizi kendi fakültem Gazi'ye şöyle kaliteli hocalarımız var, böyle başarılıyız diyerek çağırmıyorum.

Fiziki şartlar olarak çok da kötü değildir. Çok rahat ders işlenip, ders çalışılacak, araştırma yapılabilecek bir ortam vardır.
Derslerde tartışma konularında aktif olabilirsiniz. Öğrenci sayısı azlığı nedeniyle rahatça söz alıp görüş bildirebilirsiniz.
Yanlış bilindiği gibi siyasi olaylar yoktur. Ben 4 yıl okudum siyasi nitelikte olaya rastlamadım.
Okulumuz yer olarak da iyidir.

Sınavlarda "çan eğrisi" sistemi kullanılır. Ama bu demek değildir ki dersler laylaylom geçilir. Sınav sorularıda buna göre kolaylık-zorluk açısından hazırlanır. Bir yılda 2 vize 2 final olursunuz. Yani okula başlarsınız ve her 2,5 ayda bir sınava girersiniz. Bu da sizi sürekli ders çalışmak zorunda bırakır. Vize %30 final %70 ağırlıktadır.
Bütünleme yoktur. Yaz okulu kağıt üzerinde vardır ama uygulamada yok denecek kadar azdır. 4. sınıf derslerinden bazıları açılır sadece. O yüzden 1. sınıfın 1. döneminde kalan bir dersi 2. sınıfa kadar bekler 2. sınıfın 1. döneminde alırsınız. O da olmazsa 3. sınıf 1. dönem... diye gider. Ders geçme işini bu yüzden şansa bırakamazsınız. Güvenecek bir bütünlemeniz ve yaz okulunuz yoktur. O yüzden finaller çok sıkıntılı geçer.