Mesajı Okuyun
Old 17-10-2007, 19:56   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Duruşmaya gitmenin gerekli olmadığı görüşüne katılmıyorum.Hayatınızın en önemli duurşması var .Sizin ama en önemlisi vekilinizin duruşmaya katılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Siz duruşmaya tehdit edildiğiniz için katılmakta tereddüt ediyorsanız ;bulunduğunuz yer Aile Mahkemesine başvurarark 4320 sayılı yasa gereği aile içi şiddetten korunmak istediğinizi belirtebilirsiniz.Kısa sürede duruşma yapılmadan karar verilecektir ve dava harç ödenmeden açılmaktadır.

Koruma kararı verildiğinde ve bu karar eşinize tebliğ edildiğinde,karara uymaz ve yeniden tehdit ederse ,hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli ceza davası açılacaktır.

Bu karar sizin ihtiyacınız olan yasal dayanağınız olacaktır.

Hakimin sizi dinlemeyeceği kaygınız yersizdir.Talep halinde hakim sizi dinleyecektir.

Bu arada velayet isteğinde bulunan eşlerden,çocukları yanında sürekli bulunduran,ihtiyaçlarını sürekli karşılayan kişinin şansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Hakimin öngöreceği geçici veya sürekli velayet kararı nedeniyle yılda bir ay veya aynı şehirde olduğunuzda onbeşgünde bir görüşmeye razı değilseniz; çocuklarınıza bakmaya ne kadar istekli olduğunuzu dosyada ve duruşmada kanıtlamanız oldukça önemlidir.

Henüz 6 yaşında olan çocuğun anne ilgisine olan ihtiyacının tüm tartışmaların ve tereddütlerin dışında bırakılması gerektiğini ve yargılamanın bu ihtiyacı dikkate alacağını düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı yeniden hatırlatıyorum.