Mesajı Okuyun
Old 21-10-2007, 18:07   #13
Av. Fatih KARACA

[quote=Av.Yasar SALDIRAY]
Alıntı:
[Bu konu benimde hassasiyet gösterdiğim bir konu.Fakat arkadaşlarım da dahil yakın çevrem, alışveriş merkezlerine kimlik kartı göstererek girmemi, ukalalık olarak algılıyor.Bence kesinlikle bir kendini üstün görme belirtisi değil, mesleki özelliğin vermiş olduğu güven sağlamanın bir doğal sonucu olmalı bu.Ama belirtildiği üzere kamu görevlileri arasında, ayrıcalık tanınmadığı gibi, ters davranılması gereken insanlar olarak algılanıyoruz.Önceki ay İstanbul'da bir meslektaşımızın, görevli polis memurlarınca uğradığı fiili taciz ve hakareti unutmadık daha.Ben bu olaydan sonra artık ayrıcalıklı davranıştan vazgectim, sıradan normal bir vatandaş gibi davranılsın yeter.Acı ama maalesef gerçek bu.
/QUOTE]

AVUKATLIK MESLEK KURALLARI

3- Avukat mesleki çalışmasını kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve işine tam bir sadakatle yürütür.
4- Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır. Avukat özel yaşantısında da buna özen göstermekle yükümlüdür.

Sayın meslektasım
Sızın bahsettıgınız gıbı bıze kanunen tanınan ve amacı bıze ayrıcalık tanımak degıl Savunmayı korumak olan yetkıyı kullanmamak Avukatın uymakla yükümlü oldugu meslek kurallarını ıhlal etmıs olunmaz mı ???

Örnegın 1.Müvekkılımızın özel bılgılerıne üstümüz aranarak ulasılırsa Madde 3 tekı sadakat yükümlülüğü zedelenmez mı ?
Avukatlık Meslek kuralları
37- Avukat meslek sırrı ile bağlıdır:

2.Ya da madde 4 te oldugu gıbı meslegın ıtıbarı zedelenmez mı ?

SAYGILARIMLA

Sn. Av. Yaşar SALDIRAY;

Yukarıda verdiğiniz örnekteki gibi bir durumda, avukatın o esnada gerekli özen ve dikkati gösterip göstermediği irdelenecektir. Zaten, "Avukatın Özen Borcu" bir mengene gibi avukatı sarmaktayken, avukatın üst aramasına tepkisiz kalması düşünülemez. Avukata kanunla yüklenen özen borcunu yerine getirmesi bekleniyorsa, avukata yine bunu sağlayacak hak ve yetkiler vermek gerekir. Halihazırda avukatın üstünün, çantasının, bürosunun aranamayacağı kanunla düzenlenmiştir. Bu hükme işlerlik kazandırmak, gerektiğinde (amiyane tabirle) "maraza çıkartmak", bizim görevimizin bir parçası, sorumluluğumuzun gereğidir. Hak, mücadele ile kazanılır.

Saygılarımla
Av. Fatih Karaca