Mesajı Okuyun
Old 22-12-2010, 16:12   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Stajla birlikte 20 yılı aşkın meslek hayatım boyunca böyle olaylarla çok karşılaştım, bu tür olaylar ne yazık ki avukata, hukuka, adalete inancı ve saygıyı azaltıyor. Bu hususta özellikle baroların yapacakları çok şey var, ancak bu önlemler gereği gibi yerine getirilmiyor ne yazık ki...

Yüzlerce, hatta binlerce kez müştekinin ifade değiştirmesine ikna, zorlama, hatta tehdit etme ve bu ifade değişikliğini daha da güçlendirmek için yalancı tanık getirme, hatta dosyadan mübaşire farkettirmeksizin evrak çıkarma gibi çok çok olumsuz tutum ve davranışlarla karşılaştım.

Hatta yağma davasının, yalancı tanıklarla ve müştekiyi ifade değiştirmeye zorlayarak sarkıntılık suçuna dönüştürme becerisini! gösterenleri bile gördüm.

Tabi ki bu olumsuz durumların yanında çok iyi hukukçu olan, dürüst, çalışkan, işinin ehli çok meslektaş da gördüm. Ancak bu tür meslektaşlar yukarıda belirttiğim ve engel olunmayan şahısların yaptığı haksız ve hukuksuz rekabet nedeniyle gerektiği kadar ilgi de görmüyorlar. Çünkü devir -gemisini yürüten kaptan devri- ne yazık ki. Saygılarımla

Değerli meslektaşım, öyle olanlarla böyle olanları, kuru ile yaşları ayırabilmek ve herkese hakkı olanı verebilmek hem adaletin bir tanımı ve gereği hem de iyi bir hukukçuluk ve yargıçlık hassa'sıdır. Saygılarımla.