Mesajı Okuyun
Old 31-08-2012, 22:07   #1
Konuk

Neşeli koruma kararı sonrası yapmam gerekenler

iyi günler
eşimle 97 den beri evliyim. 2 çocuğum var. eşim şiddet uyguladığı için yaklaşık 10- 12 yıl önce karakola başvurmuştum. mahkeme gününe kadar barışmıştık ve eşim hakim önünde de söz vermişti.

ama eşim çok basit sebeplerle bana ve büyük çocuğuma şiddet uygulamaya devam ediyor. bu sebepten dolayı eşim hakkında şikayetçi oldum ve hemen şikayetimin ertesi günü eşimin 3ay evden uzaklaştırma kararı alınmış. 3- 4 gün sonra bana tebliğ edildi, şehir dışında olduğu için 10 gün sonra da eşime tebliğ edildi. tebliğden sonra eşim özel eşyalarını alıp evden gitti. ama bana ve çocuklarıma 5 kuruş bırakmadan.. tebliğden önceden şehir dışına gitmesiyle birlikte evden ayrılalı 2 hafta oluyor.

eşimle zaten genelde bana ve büyük çocuğuma para vermekte problem çıkarması yüzünden sorun yaşıyorduk.
eşim aldığı maaşını, harcamalarını, birikimlerini asla benimle paylaşmıyor. ben bu konularda bana şeffaf olması gerektiğini söylediğimde parayı kazananın kendisi olduğu ve onun parasının beni ilgilendirmediği gibi şeyler söylüyor. parasal ve aramızdaki diğer sorunlarla ilgili olarak konuşacağı yerin mahkeme olduğunu söylüyor.
ben de başka türlü konuşmayı başaramadığım için mahkemede konuşsun ne konuşacaksa da rahatlayalım diye başvurmuştum karakola. ama ikimizde mahkemeye çıkarılmadan eşime uzaklaştırma kararı çıkmış. şimdi araya giren arkadaşlarına da o kararın tersi bir karar çıkmadıkça ben kimseyle birşey konuşmam diyormuş. bense karar geri alınabilecekse bile kendisiyle konuşup sorunları halletmeden kararın iptali yönünde bir başvuruyu düşünmüyorum bile.

1. bu karar iptal edilebilir mi? edilirse nasıl bir yol izlenmeli ve yasal olarak bana neleri kaybettirir?

2. 2 hafta sonra okullar açılacak. büyük çocuğum ilköğretim öğrencisi. masraflarımız artacak. ben şu anda geçmiş yıllarda eşim izin vermese de çalışarak yaptığım birikimlerimden kullanıyorum ve şu an eşim çalışmam konusunda çok sorun çıkardığı için çalışmıyorum. eşimden ev ve çocuklar için yaptığım harcamalar nedeniyle ve okulun açılmasından dolayı artacak masraflar için acilen nafaka talep edebilir miyim? ( koruma kararı içinde eşimin 3 ay konuta giremeyeceği, bana ve çocuklarıma hakaret, tehdit, küfür edemeyeceği, uymazsa 3-10 gün arası hapis cezası var ama nafaka kısmı yok)
bana nafaka davası açabileceğimi ancak onun için 2-3 ay sonraya mahkeme günü verileceğini söylüyorlar. ama 2-3 ay sonra uzaklaştırma kararı zaten bitecek. bana ve çocuğumuza para vermek konusunda genelde sorun çıkaran eşime bu uzaklaştırma neredeyse ödül gibi olacak.

3. mümkünse eğer en çabuk şekilde karar verilebilmesi için bu nafaka talebini ne şekilde nereye yapmalıyım???

4. uzaklaştırma kararından sonra bilmem ve yapmam gereken yasal hak ya da yükümlülüklerim veya önerileriniz var mıdır?

şimdiden çooookkkkk teşekkürler