Mesajı Okuyun
Old 19-08-2008, 17:21   #1
Av.Zafer Erman

Varsayılan Edinilmiş Mallara Katılma- Emekli İkramiyesi-Kıdem ve İhbar Tazminatı

MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

III. Kişisel mallar1. Kanuna göre

MADDE 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

.........

Emekli İkramiyesi ile Kıdem ve İhbar Tazminatını edinilmiş mal olarak değerlendirebilirmiyiz.?

1- A 1995 yılında çalışmaya başlıyor. B ile 1997 tarihinde evleniyor. A, 2004 yılında kıdem ve ihbar tazminatını alarak işten ayrılıyor. Tarafların boşanması da 2006 yılında kesinleşiyor. Bu durumda A'nın aldığı kıdem ve ihbar tazminatı
edinilmiş mal olarak kabul edilebilir mi? Kıdem ve ihbar tazminatını evlilik birliği sona erdikten sonra almış olsaydı durum ne olurdu?
2- A ile B arasındaki evlilik 2006 yılında boşanma ile bitiyor. A, 2007 yılında emekli olarak emekli ikramiyesini ve 2008 yılında da key kesintilerini alıyor. Bu durumda A nın almış olduğu emekli ikramiye ile key ödemelerinden dolayı B herhangi bir hak talep edebilir mi? Evlilik birliği içerisinde emekli olsaydı durum ne olurdu?
(Prof.Dr.Ahmet M.Kılıçoğlu Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi adlı kitabının 42.sayfasında emekli ikramiyelerinin istisna olduğu ve edinilmiş mallara tabi olmadığını belirtmiştir.)

(Kendimi biran sınav sorusu hazırlayan hocalarımızın yerine koydum,)