Mesajı Okuyun
Old 22-05-2013, 17:34   #10
altiokebru

Varsayılan Bu başlık altında tartışılan zamanaşımı ile ilgili...

Benzer bir konuyu araştırırken Sn.Vardar'ın ilettiği Yargıtay kararını kullanabileceğimi düşündüm.Konuyu sizlerle de paylaşıp fikirlerinizi almak istedim. İlgilenenlere vakit ayıracakları için şimdiden teşekkür ederim. Benim olayım şöyle;MUrisin ölümünden sonra 1965 yılında çocukları(üç çocuk) ve eşi bir taksim senedi yapmışlar. Zaman içinde herkes senede göre kendine ait yerleri kullanagelmiş.İhtiyaç duydukça sanıyorum, taksim senedine konu bir kısım yerlerle ilgili senedi dayanak göstererek tapu iptali ve tescil davası açılıp bir kısım yerin senede uygun olarak hak sahibi adına tescili sağlanmış, zira çocuklardan biri taksim senedinin uygulanmasına yanaşmamış. Açılan ilk tapu iptali ve tescil davası 1975 senesinde,anne tarafından kızına açılmış ve kazanılmış. Yargıtayın da onadığı kararda, taksim senedinin kız tarafından bir takım gerekçelerle iddia edilenin aksine geçerliliği kabul edilmiş.Daha sonra 1986 yılında çocuklardan biri diğer çocuklara karşı dava açıp babaları adına olan tapunun iptali ile kendi adına tescil isteyip davayı kazanmış.Bu davada da önceki karardan ve kararda taksim senedinin geçerliliğinin tespit edildiğinden bahsetmiş.Son olarak yine bir parça taşınmaza ilişkin aynı kardeş 2009 yılında tapu iptali istemiş ancak bu dava kadastro tespitinin 24.08.1976 tarihinde kesinleştiği ve bunun üzerinden 10 yıllık zamanaşımı süresi geçtiği için reddedilip Yargıtayca karar onanmış.Bu arada anne de ölmüş.Biz taksim senedinin uygulanması, senet gereği herkesin kendine ait yerin tapusuna kavuşması için bir dava açmak istiyoruz.Ancak artık tapu iptali tescil davası açmak mümkün görünmüyor.Taksim senedi doğrultusunda herkesin kendine düşen taşınmazı fiili kullanımı taksim yapılalı beri uzun yıllar devam edegelmiş.Taksim sözleşmesinin geçerliliği ile ilgili 10 yıllık zamanaşımı süresinin ileri sürülmesi halinde fiili kullanım ve zilyetliği ileri sürerek sonuca ulaşabilir miyiz, karşılaşacağım başkaca sorunlar neler olabilir, öngörü ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar