Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 17:48   #30
Hekimbaşı

Varsayılan Sanki kendisi için gidiyor, bize lütufta bulunuyor

Sn.Katılımcılar,

Sn.Doğulu' nun ne düşündüğü önemli değildir. İstediği herşeyi düşünebilir, söyleyebilir de. Ama bunu kendi adına konuşurken yapabilir. Bu yarışmada bu ülkeyi temsil edecekse, artık bir kamu görevlisi, elçi sıfatını kabul etmiş olduğunun farkında olmalı; ona göre konuşmalıdır. Yapacağı iş, bir TC büyükelçisinin yapacağından çok daha önemlidir. Bir bakanın, başbakanın dahi yaptıklarından önemli bir görev üstlendi. 3 dakika süreyle bu ülkeyi, insanlarını ve kültürünü 1.5 milyar insanın önünde temsil edecek. Sn.Cumhurbaşkanı' nın 3 dakika süreyle 1.5 milyar gönüllü dinleyici önünde istediğini söylemesi gibi birşey.

Bu gibi durumlarda 'amacını aşmış' yorumlar için söylenir; söylenenler veya söyleyen için değil. Yani TDK nın sözlere getirdiği yorum için kullanılabilir. Fakat; Sn.Doğulu' nun söyledikleri için olsa olsa hedefini saşırmış, amacını yitirmiş, ne dediğinin farkında değil gibi şeyler söylenebilir. Çünkü Sn.Doğulu, üzerine yüklenen görevin ne olduğunu algılamamış görünüyor; bizi temsil edeceğinin farkında değil; bir sunumda şarkı söyleyecek, böylece bu ülkeye lütufta bulunacak sanıyor.

Ben olsam; onu bu görevden alır, yapacağının bilincinde olan birisini seçerdim. Nezaket göstermenin alemi yok; düpedüz densizlik bu. TDK nun hatırlatmasına gerek yok; biz Türkçe konuşan, dinleyen, sevinen, üzülen, okuyan, yazanlar ondan bunu istemeliyiz. O da gerekçesini anladığını gösterecek kadar güçlü bir özür dilemeli ki, sorumluluğunun farkına vardığına inanabilelim. Yoksa oraya gitmesine gerek yok. Anlaşılıyor ki oraya gitmeyi kendisi için istiyor; bizim için değil. Uygun bir özür dilemezse, yıldızlı birinci bile olsa, benim gözümde hiçbir değeri olamaz.

Saygılarımla,