Mesajı Okuyun
Old 27-05-2011, 12:35   #18
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Özlem hanım,

Gayrimenkuldeki hissenin bir başka mirascıya devri halinde, intikal gerekmektedir. Daha önce de bu durumu belirtmiştim. Sanırım siz de tapudan öğrendiğiniz kadarıyla, intikalin zorunlu olduğu sonucuna vardınız.

Gayrimenkulü satma yetkisi, intikal yetkisini kapsamadığından, bu vekaletname ile intikal işlemleri yapılamaz.

Vekaletin verildiği gün için, kanunen söz konusu gayrimenkulde hissedar ve mal sahipleri mirascılar ise, tapuda görünmemiş olmaları, verilen vekaletnamenin geçersiz olduğunu göstermez. Bu anlamda verilen vekaletnamenin ille de "intikalden sonra hisse ortaya çıkınca verilmesi gerekir" diye bir düşünce ile geçersizliğini söylemek mümkün değil.

(Ayrıca miras hisse paylaşımına ilişkin durum ile sayın Özlem hanımın sorusu arasında bağlantı kurmaya çalışılmasını da anlamıyorum. Basit bir satış ve devir işlemi bu. Mirascılardan birisi, diğer bir mirascıya yada tüm mirascılara hissesini satacak. Bunun için de veraset dahilinde intikal işlemi yani paylı mülkiyete geçiş yapılmalı.Hem intikal hem de devir işlemi aynı anda olacağından, çok bir sıkıntı da olmayacaktır)

Vekaletnamede intikal yetkim yok o yüzden paylı mülkiyete geçemedik.Fakat mirasçılardan birinin isteği üzerine intikal yapılabiliniyor.Tabii paylar belli olmuyor.Bundan sonra da satış yapmak istiyorum.Fakat bu seferde benim vekaletname tarihim intikalden önce olduğu için yeni vekaletname istiyorlar.

Fakat Bakanlığın 2010 genelgesinde ana kural ''adıma kayıtlı olan taşınmazları satmaya'' ibaresi vekaletin veriliş tarihinden sonra edinilen taşınmazları kapsamaz şeklinde olsa da miras payında istisna getirip bu durumda vekaletnamenin geçerli olacağı şeklinde geçiyor.