Mesajı Okuyun
Old 12-06-2006, 17:39   #1
AV. MUSTAFA ALİ

Varsayılan Haczın Fekki Talebınde Tahsil Harci

2003 Yılında yapmış olduğum bir ilamlı takipte, borçlu olan müteahhit şirketin üzerine kayıtlı g.menkul (daire) üzerine haciz şerhi koydurtmuştum. Meğer müteahhit 3. bir kişiye daireyi haricen satmış. 3. şahsın bizim şerhten hiç haberi yok. Tapuyu üzerine almak isteyince öğrenmiş. Gitmiş bizim alacaklıyı bulmuş, yalvarmış yakarmış... Alacaklı/müvekkil bizi aradı, haczi kaldırmamızı istedi. Beraberce icra dairesine gittik, 3. şahsın dairesine mahsus olarak haczin fekki talebinde bulundum. İcra müdürü tamam dedi ama bana fek taleblerinde tahsil harcı alınmasına dair Manisa İcra Hakimliğinin Yargıtay onaylı kararı ile bu karardan bahsederek harc tahsil edilmesinin gerekliliğine dair müfettiş raporu gösterdi. Alacaklı vekili, alacağının tahsili imkanını ortadan kaldıracak şekilde g.menkul veya trafikteki haciz şerhlerinin fekkini isterse, bu alacağını HARİCEN TAHSİL ETTİĞİNE KARİNE teşkil ediyormuş. Bundan dolayı tahsil harcı alınmadan fek talebi reddedilmeliymiş (Hakimin kararını küçümsemek gibi bir niyetim yok. O günkü ruh halime uygun cümleler bunlar). Oysa bizim dosyadaki şirket batık, tek kuruş tahsilat yok. Durum 3. şahsa anlattım, boynunu büktü. Alamadığım dosya alacağımın tahsil harcını dosyaya yatırdı, daireyi yeniden alıyormuş gibi...
Sorum şu:Başka icra dairelerinde, başka ve yakın tarihlerde aynı talebi defalarca yaptığım halde, bu uygulamayla ilk defa karşılaştım. Bu yeni bir uygulama mı(gösterilen Manisa M. kararı 2003 yılına aitti), her yerde uygulanıyor mu, bu durum yukarıda başımdan geçen hadisede olduğu gibi haksız uygulamalara yol açacağından, buna dair ne yapılabilir? TEŞEKKÜRLER.