Mesajı Okuyun
Old 06-01-2010, 14:26   #189
üye25928

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Raşit Tavus,
burada söz konusu olan genel hukuk teorisi; bu teori hem medeni kanunumuza kaynak olan İsviçre Hukukunda hem de Türk Hukukunda aynıdır. Hukuk öğrenimine başladığınız andan itibaren bunu hem isviçre'de hem de Türkiye'de öğrenirsiniz. Bu teori her yerde birdir, değişmez. Kemal Gözler'in sözünü ettiği bu teoridir. Ve bu teoriyi sizin hocanız Prof. Dr. Yavuz Atar'da bu şekilde öğrenmiştir ve bu şekilde öğretmek zorundadır. Bunun başka yolu yoktur çünkü. Eğer hocanız, başka görüşte ise, bize iletirseniz memnun olurum.
Bir daha hatırlatayım:
a. 'örf ve adet' ile 'örf ve adet hukuku' birbirinden değişik şeylerdir.
b. 'temayül' ile 'temayül hukuku'da' değişik şeylerdir.

Bahsettiğiniz şey gerçekten temayüldür, ama temayül hukuku değildir benim görüşüme göre.

Not: Yazdıklarım, size hitaben yazmış olsam bile, size yönelik değildir, forumun hukukçu olmayan üyelerine yöneliktir.

Saygılarımla

Ben örf adet hukuku ile örf adetler aynı mı demişim, dediysem nerede demişim, 87 ve 89 numaralı mesajlarımda ikisinin aynı olmadığını vurguladığımı sanıyorum.

Ayrıca ben teamülden bahsediyorum, teamüle dayalı hukuk devleti var demiyorum, nasıl böyle bir çıkarıma varıyorsunuz anlayamıyorum. Sistemde teamüllerin olduğundan bahsettim ama siz yanlış anlıyorsunuz ben hiç bir zaman örf ve adetler, örf adet hukukunu eşittir demedim, 87 ve 89. numaralı mesajlarda örf adetlerin hukuk olabilmesi için gerekli bazı şartlardan da bahsettim, nasıl böyle bir kanaate varıyorsunuz anlamak elde değil.

Örf adet hukuku ile örf adetlerin, temaül ile teamüle dayalı hukuk sistemlerinin farklı olduklarını bildiklerimi, karıştırmadığımı, zaten karıştırmaya yönelik de bir yazı yazmadığımı yeniden belirterek ortadaki aleyhime haksız bir şekilde cereyan eden yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırdığıma inanıyorum, esenlikler.

Not: temayül ile teamülü karıştırdığınız kanaatindeyim, ikisi arasındaki farklar olduğunu düşünüyorum ve size bunları anlatacak açıklayacak seviyede olmadığım kanaatindeyim.

Not2: Yanlış anlaşılmaları da giderdiysem, artık tartışmanın özünden daha fazla ayrı kalmasına engel olarak kendi köşeme çekilmek istiyorum. Diyecek sözünüz varsa Anayasa Hukuku alanında tartışmaya ben hazırım, esenlikler.