Mesajı Okuyun
Old 06-04-2011, 09:06   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Yıllar önce benzer bir olayda bilirkişi heyetinin tamamı hakkında -ki bir tanesi Yargıtay onursal üyesi, bir diğeri hukuk profesörüydü- görevi kötüye kullanmadan savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum.

Savcılık başvurusuyla çok sonuç alacağıma inandığım için değil, sadece herkesin herşeyi sineye çekmeyeceğini ve hukukun son damlasına kadar mücadele edeceklerini öğrenmeleri ve bir sonraki raporlarını imzalarken 30 saniye fazla düşünmeleri için.

Nitekim Savcılık başvurusuyla sonuç alamadım, ama bu başvuruya da eklediğim bilirkişi raporuna itiraz ile esas mahkemede sonuç aldım ve yeni bir heyet ile yeni bir bilirkişi incelemesi yaptırdım (ve tabii yeni heyet öncekinin tam zıttı şekilde rapor verdi, nedense! ).

Benzer bir yolu önerebilirim, zaten başkaca hukuk yolu da kalmamış gözüküyor.

O zaman düşünemediğim, şimdi olsa hiç duraksamadan yapacağım bir diğer alternatif yol da, bilirkişilerin altında imzası olan raporun, onların meslek örgütlerine, çalışma arkadaşlarına (mesela hukuk fakültesi öğretim görevlisiyse, asistanlarına, diğer kürsüye, rektörlüğe vs.) -yorumsuz- ulaştırılması. Neticede bir bilirkişi raporu özel veya kişisel nitelikte değildir ve dağıtımı da suç değildir dolayısıyla altlarında imzaları olan resmi ve mesleki bir çalışmalarının mesai arkadaşları tarafından da bilinmesi mutlakaki onları da onurlandıracak ve mutlu edecek bir davranış olacaktır.

Teşekkürler. Kuşkusuz rapora itiraz edeceğiz ve bu itirazımızın dikkate alınacağından da eminim. İki ayrı heyetin raporu arasında tenakuz olması halinde bile yeni bir heyet ile çelişkinin giderilmesi aranmaktayken, aynı heyetin taban tabana zıt iki raporu arasındaki rezalet düzeyindeki çelişkinin giderilmemesi için hiç bir sebep yoktur.

Canımı sıkan husus ülkemizde hem de mahkeme huzurunda bu şekilde hoyratça sergilenebilen pervasızlığa dairdir.

Ziya Paşanın ünlü dizelerindeki gibi; "alemi kör, milleti sersem sanan" anlayış içindir.

Savcılık şikayetini kesinlikle biz de düşünüyoruz ve müvekkilimiz ile konuyu görüşeceğiz. İlgili üniversitenin Hukuk fakültesi dekanlığına da dediğiniz gibi iki raporu ekleyip, bilgilendirme amaçlı gönderebiliriz. Bu da güzel bir fikir.

Saygılarımla,