Mesajı Okuyun
Old 04-06-2002, 21:39   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Meclisin İçinden-yeni Medeni Kanun

Medeni toplumda, Medeni yasa nasıl yapılır? Örnekleri İle TBMM tutanaklarından...

BAŞKAN - Daha sormadım efendim, gerekçeyi de okutmadım.
Hükümet?..
ADALET BAKANI HİKMET SAMİ TÜRK (Trabzon) - Katılıyoruz...
BAŞKAN - Hükümet katılıyor efendim.
TURHAN GÜVEN (İçel) - Neye katılıyor efendim, neye?..
CEVAT AYHAN (Sakarya) - Mahiyetini bilmiyoruz, bir bilgi istiyoruz.
BAŞKAN - Efendim, gerekçeyi okuyorum:
"Türk Kanunu Medenisinin belirlediği sürelerin, bu kanunun belirlediği sürelerden uzun olması durumunda, söz konusu sürelerin yeni Medenî Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra bu kanunda belirlenen sürenin geçmesiyle dolmuş olacağını açıklığa kavuşturmak için hazırlanmıştır ."
TURHAN GÜVEN (İçel) - Sayın Başkan, bu gerekçe ne ifade ediyor?
SALİH KAPUSUZ (Kayseri) - Ne anlaşılıyor Sayın Başkan? BAŞKAN - Arif olan anlar...
TURHAN GÜVEN (İçel) - Anlamadık efendim... Sayın Bakan çıksın anlatsın...
YASİN HATİBOĞLU (Çorum) - Hayret!.. Kanun yapıyorsunuz!.. Ayıp!.. Ayıp!..

BAŞKAN - Sayın Bakan, kısa bir şekilde izah eder misiniz lütfen...

SALİH KAPUSUZ (Kayseri) - Sayın Başkan, bu kadarı fazla doğrusu... Böyle kanun mu yapılır?!.

MEHMET ALİ ŞAHİN (İstanbul) - Mevcuttan hiçbir farkı yok.
BAŞKAN - Efendim, niye telaş buyuruyorsunuz?
YASİN HATİBOĞLU (Çorum) - Efendim, Sayın Bakan tetkik etmediği konuya nasıl katılıyorlar? ADALET BAKANI HİKMET SAMİ TÜRK (Trabzon) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; önerge, hükümetin katıldığı önerge, zamanaşımı süreleriyle ilgili, hak düşürücü sürelerle ilgili bir hüküm. Bu hüküm, Türk Medenî Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Tasarısının 20 inci maddesinin ikinci cümlesi olarak yer almaktadır.
Önce, birinci cümleyi hatırlatmakta yarar görüyorum.
Buna göre, "Türk Medenî Kanununun yürürlüğe girmesinden önce işlemeye başlamış bulunan hak düşürücü süreler ile zamanaşımı süreleri, Türk Kanunu Medenisi hükümlerine tabi olmaya devam ederler; ancak -şimdi, bu hükümde değişiklik var- söz konusu sürelerin geri kalan kısmı, Türk Medenî Kanununun belirlediği süreden uzun ise, yürürlüğe girmesinden başlayarak, süreler, bu kanunda belirlenen sürenin geçmesiyle dolmuş olur." Şimdi, bu ifadeyi daha düzgün bir ifadeyle; ama, hükümde hiçbir değişiklik yapmaksızın, önergeyle, Komisyon değiştirmeyi önermiştir.
Önergeye göre yeni hüküm "ancak, söz konusu süreler, Türk Medenî Kanununun belirlediği süreden uzun ise, bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra, bu kanunda belirlenen sürenin geçmesiyle dolmuş olur." Bir örnek vereyim: Eski kanun zamanında otuz yıllık bir zamanaşımı süresi gerekiyor; ama, yeni kanunda yirmi yıl öngörülmüş ise, yirmi yılın dolmasıyla bu zamanaşımı süresi dolmuş olacaktır.
Önerge, bu düşünceyi, bu hükmü daha açık bir şekilde ifade etmektedir. O nedenle, Hükümet olarak, bu önergeye katılıyoruz.
BAŞKAN - Efendim, teşekkür ediyorum.
Sayın milletvekilleri, yalnız, böyle bir usulümüz yok önergeyi anlamamak diye. Başkanlık olarak, daha evvel, biz önergeyi dağıtıyoruz. Onu kendiniz bulacaksınız; ama, Medenî Kanun çok önemli bir hadise olduğu için, biraz da karışık olduğu için, ben, sıra dışı bir iş yaptım; haberiniz olsun.

Efendim, Hükümetin kabul ettiği Komisyonun önergesini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Önerge kabul edilmiştir.
Sayın milletvekilleri, kabul edilen önerge doğrultusunda, alınan karar gereğince, tasarının 1 ilâ 25 inci maddeden oluşan bölümünü oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmiştir.