Mesajı Okuyun
Old 01-09-2006, 03:32   #6
Av. Can DOĞANEL

Saldırganlardan biri vurulmuş olsa idi TCK 27. maddesindeki sınırın aşılması hali sözkonusudur derdim. Ancak olayda hiç ilgisi olmayan biri ölmüş. 765 sayılı yasadaki 52. maddeyi karşılayan hükümler tasarıdan çıkarıldı ve bu husus 30. maddenin gerekçesinde 30. maddenin zaten eski 52. maddedeki hususları kapsadığı şeklinde açıklandı. Bu durumda kişinin durumunu 25. 27. 29. ve 30. maddeler üzerinde tartışmak gerekiyor. Kişi öncelikle kendisini ve ailesine yönelik haksız bir saldırıyı defetmek amacıyla hareket ediyorsa da olayın anlatılış şeklinden ve kişinin halen tutuklu olmasından tam bir meşru müdafa olmadığı anlaşılıyor. Meşru müdafada sınırın aşılması yani 27. madde uygulanmalı dersek bu kez de başta belirttiğim gibi ölen ilgisiz bir kişi dolayısıyla 30. maddedeki hal kabul edilerek kişinin hedefte sapmasının (eski 52) kaçınılmaz hatasından kaynaklandığı kabul edilmeli ve gerek 27 ve gerekse 29'daki indirimlerden yararlanabilmeli diyorum. Ancak savunmanızda 30. maddenin hükümet gerekçesinin üzerinde uzun uzun durmalısınız. Ben olası kastın bu durumda çok ağır olacağını ve fail yönünden adil bir sonuç vermeyeceğini düşünüyorum. Savunma olarak Olası Kastın adı bile anılmamalıdır.