Mesajı Okuyun
Old 08-12-2010, 11:30   #5
Admin

Sayın Av.Özlem PEKSÜSLÜ,
Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ben hala başka kişiye ait ıp numarasının kullanılarak suçun işlenebiliceğini düşünüyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam bu davanızla ilgili forumda da görüş bildirmiştim: Bir kişinin IP numarasının bir başkası tarafından sizin bahsettiğiniz şekilde kullanılması teknik olarak mümkün değildir. Örneğin sizin şu anda internete bağlı olduğunuz IP numaranız 85.103.98.215 (uydurdum) ise ben kendi bilgisayarımından kendi IP numaramı buymuş gibi göstererek suç işleyemem. Bu teknik olarak İMKANSIZDIR, daha fazla detay isterseniz internet trafik protokolü olan TCP/IP sisteminin nasıl çalıştığını size anlatabilirim.

Ancak yine o konu başlığında belirttiğim gibi, IP numarası sahibinin bilgisi dışında onun IP numarasıyla suç işlenmiş olması mümkün bu tamamen ayrı bir konu. Örnek vermek gerekirse:
a) Bilgisayarınızda bir açık vardır, ben o açığı kullanır uzaktan bilgisayarınıza girer sonra sizin bilgisayarınızı (ve dolayısıyla IP numaranızı) kullanarak suç işleyebilirim.
b) Kablosuz modem kullanıyorsunuzdur, şifre vermemişsinizdir veya şifreniz kırılmıştır, yan komşunuz (veya sokaktan geçen herhangi biri) sizin hattınız (dolayısıyla IP adresiniz) ile suç işliyordur.
c) Evinize gelen misafir siz mutfaktayken bilgisayarınızı kullanmıştır.
vs.

Dolayısıyla suç teşkil eden bir eylemde bir IP numarasının kullanılması mutlaka o hattın sahibinin o suçu işlediğini göstermeyebilir ancak ona çok ciddi bir karine teşkil eder ve suçu işleyen gerçekten o olmasa bile çoğu kez onun bir ihmali söz konusudur ve bu nedenle de suçu işleyenin kendisi olmadığının ispatı artık onun omuzlarındadır.

Olayı sizin cep telefonunuzla bir başka kişiye hakaret mesajı gönderilmesi durumunda size açılacak ceza davasına benzetebilirsiniz: Bu örnekte de mesajı gönderen her zaman siz olmayabilirsiniz, telefonu ödünç verdiğiniz arkadaşınız göndermiştir, masa üstünde bıraktığınızda mesai arkadaşınız göndermiştir vs. ama dava elbette ki size açılır ve böyle bir durum olduğunu da sizin İNANILIR DELİLLERLE ispatlamanız beklenir aksi takdirde siz ceza alırsınız.

Eğer cep telefoyla gönderilen her hakaret mesajından sonra cep telefonu sahibinin "mesajı ben göndermedim, nasıl gitmiş bilmiyorum" sözüne itibar edip beraat ettiriyor olsaydınız, her önüne gelen hakaret eder sonra da böyle savunma yapardı. Benzer durum bilişim suçları ve IP adresi bağlantısı için de AYNEN geçerlidir ve bu açıdan da hakimin mahkumiyet kararı bence KESİNLİKLE doğrudur.

Bu davalarda savunma yaparken odaklanılması gereken noktanın hiçbir şekilde "IP numarası benim gibi görünebliir ama başkası kullanmıştır" olmaması gerektiğine inanıyorum. Bu savunma, "Televizyon canlı yayınında ben hakaret etmiş olarak görünebilirim ama belki benim haberim olmayan bir ikiz kardeşim olabilir" savunmasından daha fazla ciddiye alınmayacaktır. Bu açıdan bu davalarda gerçekten sanık masumsa savunmada odaklanılması gereken nokta suçu sizin hattınızı kullanarak kimin, nasıl işlemiş olabileceğini araştırıp bulmak ve Mahkemeye inandırıcı delillerle sunmaktır.

Bu arada Sayın Av. Taner BAŞ'in isabetle belirttiği noktaya da dikkat edilebilir elbette. Ancak bu durumun da istisnai bir hata olacağı inancındayım ve eğer internet servis sağlayıcı kuruluş böyle vahim bir hata yapıyorsa, onun bu eyleminin hukuki ve cezai sonuçlarını da ayrıca irdelemek gerekir.