Mesajı Okuyun
Old 29-03-2013, 22:22   #18
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın hızır hafiye,

açıp okumaya çalıştım ama yanlış sayfayı açtım herhalde:
1. 'hata olayla' 'hata olmayan olay' arasındaki farkı anlatırsanız memnun olurum.
2. olay nasıl yapılır?

Saygılarımla

Sayın gemici
Aslında yazdıklarımın başlangıç kısmı vardı fakat sayınadmin tarafından gerekçesi gönderilen özel mesajla açıklanarak mesajımın ilk bölümüyayımlanmadı.
Benim yazdığım sizin tırnak içine aldığınız‘’hata olayla ‘’ şeklinde tamlama değil burada yapılan hata,(virgül) olayların olgu gibi anlatılması.yani hata olayın sıfatı değildi. Örnek üzerinden gidersek; canlıların üremesiolgudur. Fakat Mehmet’in üremesi olaydır. Yağmur yağması olgudur. İstanbul’dayağmur yağması olaydır. konuyla alakalı polisin güvenliği sağlama görevi olgudur. PolisAhmet’in bunu savsaklaması olaydır.

Ben yukarıda da üzerinde durduğum, katılımcılarınkullandığı bazı kelimelerin olayların olgu gibi anlaşılmasına mahalvereceğinden sürekli itiraz ettim. Mesela ‘’hep’’ kelimesi. Siz bu kelimeyizaman anlamında kullanıyorsanız 1 saliseyi bile bunun dışında tutamazsınız. yine‘’hiç’’ kelimesini kullanırsanız bir tek özneyi bile bunun içine sokamazsınız. Buşekil lafı uzatmamak için yazmadığım kelimelerin genelde, polislik mesleğiniicra eden insanları ya olayın içine tamamen soktuğu yada tamamen dışladığıtarzda kullanılmasının yanlış olacağını belirttim.

Şimdi sayın Av.Özge Çavuş un yazdığı;

‘’Ben hiçbir ortamda yanımda polis varken kendimi güvendehissetmiyorum’’

Cümlesini analiz edersek; üzerindedurulması gereken ‘’hiçbir ortam’’ kelimesi; bu kelimenin içine 1 cm2 lik biralan dahi sokamazsınız. ve artık bu kelimenin ardından sıralayacaklarınız olaydeğil olgudur. çünkü olgu olayın içine girmez. Olay olgunun içine girer. Cümleyidüz mantıkla irdelersek.275000 kişiden kim bu cümlenin sahibi kişinin yanınagelirse şahıs kendini güvensiz hissedecek. İki şık var. Ya 275000 kişi (bir tekkişi dahi dışarıda kalmadan) güven duygusunu zedeleyen tavır içinde olacak. Yadacümle sahibi suç mekanizması içinde yer alıp polisin olduğu yerde kendinigüvensiz hissedecek. Şimdi akla yatkın olanı hangisi? karar vermek benim vazifemdeğil.

Sayın gemici saygılar..