Mesajı Okuyun
Old 08-01-2012, 18:57   #414
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Recep Gürkan KARAKAŞ
Gelelim Kütüphaneye
Çağlayan Adalet Sarayında çok geniş bir alan kütüphane olarak ayrılmış.Ayrılan bu alana özel ayraçlı raflar ve araştırma incelemeler için özel ışık düzeni bulunan masalar yerleştirilmiş. Yolunuz düşerse lütfen bir göz atınız.Günümüz teknolojiisinde artık bütün resmi gazetelerin internet üzerinden ulaşılabilir hale gelmiş olması, Yargıtay ve Danıştay kararlarının yine internetten ulaşılabildiği göz önüne alınırsa; bu alanın boştutulmasının ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıkacaktır.
Çünkü artık rafları kağıt kalabalığı ile doldurmanın zamanı geçmiştir. Bunun hem maliyeti yüksek ve hem de bakımı, sayımı, temizliği ayrı ayrı olumsuz etkendir elektroniğe göre. her ne kadar kağıdın kokusunu duyalım, elimizle dokunalım diyenlerin sayısı az olmasa da bu kütüphane alanının daha verimli ve faydalı bir amaç için kullanılmasının yerinde olacağını düşünüyorum. Örneğin bu geniş alanın (her ne kadar büyük masraflar yapılarak doldurulamayacak kadar boş ayraçlı raflar yerleştirilmiş olsa da)bilirkişiler için çalışma alanın dönüştürülmesi büyük bir eksikliği giderecektir.Onbinlerce kitabı dergiyi yasayı basılı enstrumanı buraya tek tek sayıp yerleştirmek sonra takibini yapmak (eksilen geri getirilmeyen var mı diye) ve temizliğini bakımını yapmak tozlarını almak ekstre eleman çalıştırmayı gerektirecektir.
Görüşümün değerlendirilerek ilgili yetkililer tarafından dikkate alınması dileklerimle saygılarımı sunuyorum. Her ne kadar daha önce yazdıklarım gibi bu görüşümün de yetkililere ulaşacağına inanmıyorsam da yazmaya devam edeceğim.

Sayın Karakaş,

Merak etmeyin yetkililer yine bildiğini okuyacak. Yine sizi temin ederim ki, 2-3 yıla kalmaz, böyle geniş alanlara yeni mahkemeler kurulur veya arşiv olarak kullanılır. Daha şimdiden icra dosyalarını koyacak yer yok ve Avukat Otoparkı bu işe tahsis edilmiş. Mahkeme kaleminden yeni yazılmış kararı almak istedim(3 gün olmuştu). "Arşivde" dediler. "Neden" deyince "yer yok" dediler.

5, 10 yıl sonrayı düşünemiyorum bile. Hoş Sayın Yöneticilerimiz de düşünemiyor.

Yazıyorum buraya, yaşarsam ben de siz de göreceksiniz. Şu anda savcılar bir odada tek başınalar. 10 yıla kalmaz, Sultanahmetteki gibi, birden fazla savcı tek odayı paylaşır. Büyük mahkeme salonları kontrplakla ortadan ayrılıp, yeni mahkemelere tahsis edilir.