Mesajı Okuyun
Old 10-08-2020, 21:59   #2
Mstas

Alıntı:
Yazan Rojhat AKDENİZ
Merhabalar,
Müvekkilim kendi adına Van ili Erciş İlçesinde bir oto galericiden yani tacirden yük nakli-hususi olarak ruhsata kayıtlı olan ford transit marka araç satın alıyor, kendinden beklenecek derecede incelemeyi yapıp eksper raporu da aldıktan sonra Adana’ya dönerken araçta sorun olduğunu anlıyor (muhtemelen eksper ve oto galerici beraber hareket ediyor) ve Adana’da yapılan incelemede şasesinin kırık olduğu ortaya çıkıyor. (gizli ayıp)
Satış sözleşmesinden sonra 6.günde ayıp ihbarında bulundum, ancak hangi mahkemenin görevli olduğu konusunda ikilem yaşıyorum. Araç her ne kadar yük nakli-hususi olarak şahıs yani müvekkilim adına kayıtlı olsa da müvekkilim hurdacılık yapmakta ve araçla hurda vb. şeyler taşımaktadır ve aracı kullanamadığından kazanç kaybı söz konusudur. Tüketici mahkemesi der isek aracın çalışamadığı dönemlere ilişkin kazanç kaybını talep etmek ne derece mantıklı olur yahut kazanç kaybı yerine günlük kira bedeli mi talep edilmeli ?
Yargıtay kararları dahi aklımı karıştırdığından yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim, saygılar.
Ayrıca yetki konusunda da suç duyurusunu da Hukuk davasını da Adana’da açmayı düşünüyorum, bu konuda da önerilerinizi bekliyorum.

Tüketici hukuku açısından düşündüğümüzde biraz fazlaca detay var. Öncelikle galeriden görmüş, alınmıştır. Ama galerici kendi şahsına ait bir arabayı da satmış olabilir. Galeriden satış olduğuna dair herhangi bir fatura vb. var mı? Varsa bu satışta alıcı taraf tacir değil, tüketici değil mi?

Bunlar uygun olsa dahi 6502 sayılı kanundaki "Tüketici" tanımı; "k) Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi ..." şeklinde ifade edilmekte. Dolayısı ile tüketici mahkemesinde dava açılması durumunda karşı taraf veya vekili bu maddeyi ileri sürerek itirazda bulunulabilir gibi geliyor. Kazanç kaybı demeniz zaten ticari bir amaç güttüğünüzü direkt ifade eder. Takdir hakimin olmakla birlikte günlük kira bedeli de sıkıntılı olabilir gibi geliyor tüm bu detaylar doğrultusunda.

Diğer mahkeme veya süreç açısından çok bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmemek adına yorum yapmıyorum.

Kolay gelsin.