Mesajı Okuyun
Old 27-08-2012, 17:25   #172
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan olgu
Mesajlara cevapları çoğu zaman telefondan yazdığım için, yazdığım cümlenin sonuna gelince başı okunamıyor ve devrik cümleler oluyor. Bu yüzdendirki harf hataları epey mevcut. Kötü Türkçe olarak bahsettiğiniz hataların cümle yapısından değilde de, yazım hatasından olduğu açıkça anlaşılabilir.

- Bu mesajınızda bile (koyulaştırdığım) hatalar olduğuna göre, sorun telefonunuzda olamaz.
- Telefonla THS'ye giren bir tek siz değilsiniz. Ben de gündüzleri çoğu zaman telefondan yazıyorum.
- "Gazi Hukuk a", "muhattap", "anadolunun", "çocuklarda", "malup" gibi hataları kendiliğinden yapan telefon hiç görmedim.

Amacım size Türkçe öğretmek değil. Ancak güzel dilimizi kullanırken biraz özenli olmanızı beklemek bir THS üyesi olarak hakkım.

Yeri gelmişken mesajınızdaki şu kısma yanıt vereyim:

Alıntı:
Yazan olgu
eşitlikten söz etmeyin, o zaman kendinizi anadolunun köylerinde doğan çocuklarda sizin için rahat rahat şehirlerde okudular yorumu yapar biz hem tarlada çalıştık hem okulda okumaya çalıştık derler, siz malup duruma düşersiniz bakış açınıza göre...

Benden daha kötü koşullarda sınava hazırlanıp, benden daha iyi not ya da puan alan kişilerin bunları söylemeye hakkı var zaten. Bunu yukarıda belirtmiştim. Özel üniversitelerde okuyanlar şu gerçekle yüzleşmeliler artık: Olanakları daha iyi olmasına rağmen, daha az puan aldılar ve ancak para (ve bu bozuk eğitim sistemi) sayesinde hukuk fakültesinde okuyabiliyorlar. Okulu bitirip herhangi bir meslekte başarılı olup olmamaları hem farklı, hem de başarı tanımına göre değişen bir konu.