Mesajı Okuyun
Old 28-08-2006, 23:41   #13
yargıç isa

Olumsuz ........

syn cumok lütfen o olay ile sınırlı kalmayın. Hatahaneler ölmek isteyen insanlarla dolu. Trafik kazasından acı içinde çıkanlar, belden aşağı felç olanlar, kaza sonucu yüzünde birazcık hasar oluşup güzelliğini kaybettiğini düşüncesiyle yaşak istemeyenler,... vb.
Ötenazi için sadece bu şahısların imzaları yeterli olsa nüfus yarıya iner. Ayakları felç olup sonradan iyileşenler var. Bu insan hastaneye getirildiği ilk gün ben böyle yaşayamam diye ötenazi istese, yüzünde biraz yara izleri oluştu arkadaşından ayrıldı diye ölmek isteyen insanlar var köprüde görmedik mi bunları, belirli zamanlarta cihazlara bağlanması gerekenler ve ailesi fakir olduğu, herşeyini sattığı ve onlara yük olmamak için ölmek isteyenler var..... Zaman geliyo bu insanlar yaşamak için can atan insanlardan daha mutlu olabiliyo. Savcılıktan bahsederken bunların gözlenmesi için bahsettim. Heryeri yanmış, iyileşmesi mümkün olmayan, acılarının dindirilmesi imkansız olan kişiye ötenazi hakkı tanınır.

Ötenazinin kötü niyetli bir şekilde kullanılmasına gelince. Hastalığı olan, ölmesi birilerinin işine gelen kişi, hastaya zorla imza attırabilir, hastayla uğraşmak istemeyen kötü niyetli bir doktor pek rahat ötenazi istemiş gibi hastayı yollayabilir öteki tarafa, birçok ölümün nedeni ötemazi imiş gibi kitabına uydurulur... Örnekler çoğaltılabilir. Dediğim gibi tek tarafın istemiyle olmamalı. bir önceki yazımda nasıl olması gerektiğini gayet açık yazdım. Ötenaziye ihtacı olana izin verilir.
Alıntı:
Burada savcı nasıl karar verecek?
Olmaz efendim, sizin acı çekmeniz, sizin yaşamdan vazgeçmiş olmanız beni ilgilendirmez mi diyecek?

Bir savcı böyle demez, savcı toplum için çalışır ve toplumda bireylerden oluşuyorsa kişilerin yaşamından vazgeçmesi savcıyı ilgilendirir. Savcı, uzman kişilerin yaptığı bütün araştırmaların sonuçlarını,ötenazinin faydasını-zararını iyice tahlil edecek sonuca o kişilerle bir varacak, hastaya , yakınlarına, doktoruna danışılacak nihayetinde karar verilecek. Bir kişinin yaşamının sona ermesi hastahanede olduğu kadar HUKUK tada sonuçlar doğurur. Bu yüzden ötenaziye hukukta onay makamına ihtiyaç vardır.

saygılarımla...