Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 03:43   #6
Onur

Merhaba;
Sayın Onur, Ülkemizde herkes kendi mesleği haricinde her konuda bilgi sabidir, ancak bir tek kendi mesleği hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bizim insanlarımız ekonomiden anlar, siyasetten anlar, hukuktan anlar, ....anlar, anlar, anlar. Ancak bir tek kendi mesleğinden anlamaz! Böyle oluncada her şey biribirine karışabilmektedir. Siz de sir iktisatçı olarak bir mahkemenin vermiş olduğu bir kararı ve daha da ileri giderek yargıtayı verdiği bir karardan dolayı eleştirme hakkını kendinizde bulabiliyorsunuz! Hatta yargıtay üyelerini bir kapıcının hukuki bilgisi ile kıyaslayacak kadar ileri gidebiliyorsunuz. Bu konuda bir yorum yapmayıp bunun doğrusuna ve yanlışına karar vermeyi size bırakıyorum. Sadece Yargıtay üyelerinin yeterliliği'ne karar verebilmeniz için, yargıtayın emsal kararlarını okumanızı (şayet anlayabilirseniz) tavsiye ediyorum.
Sayın Onur, siz her ne kadar kendi konunuzu tam olarak izah etmemişseniz de, ancak, anlattıklarınızdan, yöneticinin usulüne uygun bir işletme projesi hazırlamadığını, bu sebeple yöneticinin aidat toplamaya hakkı olmadığını, ancak mahkemenin bunu dikkate almadan karar verdiğin ve yargıtayın da bu kakarı onadığını beyan temektesiniz.
Sayın Onur, yargıtayın bu konuda yerleşmiş bir kararı var, sizin haberiniz yoktur ben kısaca izah edeyim. Yargıtay, işletme projesi olmasa dahi, yapılan masraflar bilirkişi raporu ile tesbit edilmiş ise, kat malikleri bu masraflara katılmak zorundadır der. Belki bu kararı eleştirebilirsiniz. Ancak yargıtay bu kararı ile, kötü niyetli olan kat maliklerini sırf işletme projesi olmadığı için yükümlülüklerinden kaçmasını önlemiştir. Aksi bir dumumun varlığını kabul etmek içinden çıkılmaz bir netice doğuracağından ve iyi niyetle aidatlarını ödeyen maliklere haksızlık olacağından yargıtay tarafından son derece isabetli olarak bu karar verilmiştir. Sanıyorum sizin durumunuz da buna benzemektedir. İşletme projesinin olmaması kat maliklerinin borçlarıdan kurtulması için yeterli bir sebep değildir. Haklı olarak yargıtay neden bunu onama kararında izah etmedi diyebilirsiniz. Ancak yargıtayda incelenen dosya sayısı o kadar fazladır ki, çok farklı ve izahı gerekli bir konu omadıkça zaman yetersizliğinden mecburen mahkemenin kararını sadece onaylamaktadırlar.
Sayın Onur, buradaki arkadaşlar iyiniyetle ve hiç bir karşılık beklemeden sizlere bazı konularda hukuki bilgi vermeye çalışmaktayız. Siz ise, uzmanı olmadığınız hukuk konusunda üstelik bir hukuk sitesinde, hukuçuları ağır bir şekilde tenkit ederek buna karşılık veriyorsunuz! Teşekkür etmek zorunda değilsiniz, zaten sizlerden teşekkür almak için de hizmeti vermiyoruz, ama hiç bir hukukcununda sizin hakaretlerinizi hak ettiğin sanmıyorum. Bu davranışınızın değerlendirilmesini size bırakıyorum.
Saygılarımla.