Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 03:40   #1
onur

Varsayılan Yargıtay Kararları

Kat mülkiyeti yasası kapsamına giren sorunlardan dolayı ikamet ettiğim site yönetimi tarafından aleyhime dava açıldı. Hukukçu olmamama rağmen yasanın çok açık hükümlerine dayanarak duruşmalara kendim katıldım. Davanın lehime sonuçlanacağına kesin olarak inanıyordum. Ancak yerel mahkeme aleyhime karar verdi. Kararda, yasa hükümleriyle ilgili hiçbir dayanak yer almıyor sadece peşinen borçlu olduğum kabul edilerek ödemem gereken paranın hesabı yer alıyordu. Benim sorunum ise hesabın yapılması değil benim haklı olup olmadığımın ortaya çıkmasıydı. Eğer haksızsam zaten ödeme gibi bir sorunum olamazdı. Bu inançla Yargıtay' a başvurdum. Amacım, yukarıda da belirttiğim gibi ödeme yapmaktan kurtulmak değil adaletin ne şekilde tecelli edeceğini görmekti. Ancak Yargıtay' dan gelen bir cümlelik kararda dosyadaki kağıtların incelendiği ve yerel mahkeme kararının onaylandığı şeklindeydi. Mahkeme kalemine daha üst bir itiraz merciine başvurmak istediğimi söylediğimde dava konusu meblağın 600 Milyon Liradan düşük olması nedeniyle bu imkanın olmadığını ifade ettiler. Yukarıda özetlemeye çalıştığım durum benim adalet anlayışıma uymuyor. Ben hala neden haksız olduğumu bilmiyorum. Burada iki soru sormak istiyorum. Birincisi,Türk hukuk sisteminde adalet bu şekilde mi gerçekleşiyor. İkincisi, gelişmiş ülkelerde de hukuk prosedürünün işleyişi böyle midir ?
09-04-2001 02:27:52