Mesajı Okuyun
Old 18-05-2012, 15:14   #1
av.akinn

Varsayılan duruşmayı kaçırması nedeniyle avukatın yargılanması

öncelikle selamlar. Başıma gelen bir olayla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.
sulh hukuk mahkemesinde ki bir dava ikinci kez takip edilememesi sebebiyle açılmamış sayıldı. ilk takipsizlikte daha önce ki avukatlar ikincisinde dosya bana teslim edilip tarafımca takipsiz bırakılıp sonucunda dava açılmamış sayıldı.
ancak dosyadaki vekaletnamelerde hiçbir şekilde adım geçmiyor ve dosya içinde de adıma düzenlenmiş hiç bir yetki belgesi de söz konusu değil. Bakanlık vekaletteki adı geçen avukatlarla ve dosya içinde hiç bir şekilde adım geçmemesine rağmen benim hakkımda da soruşturma izni vermiş. böyle bir durumda sırf dosya bana teslim edildi diye yargılanabilir miyim? ayrıca duruşmayı kaçırma sebebim bulunduğum yerde mahkemelerin bir kısmı başka binalara taşınmıştı. sulh hukuk mahkemesi de yeni binaya taşınıyordu. bir kısım sulh hukuk mahkemesi yeni binaya taşınmışken benim davamın görüldüğü mahkeme henüz taşınmamıştı ancak o da taşınacaktı kısa zamanda. bende o mahkemede taşınmıştır diye yeni binaya gittim ancak eski binada olduğunu öğrenince koşa koşa diğer binaya gittim ancak karşı taraf avukatı davayı kaybedeceğini bildiği için beklemeden duruşmayı hemen aldırıp bu sonucun olmasına neden oldu!!! duruşmam saat 10:20'de idi zaptta hakim saat 10:27 son çağrı yapıldı gelen olmadı şeklinde ibareye yer vermiş. ayrıca yeni binada yön gösteren levhalarda da taşınmamış mahkemenin orada olduğuna dair göstermesi de benim yanılgıya düşmemdeki en büyük etkendi. çünkü yeni avukattım ve daha eski binadaki mahkemelerin kaçıncı katta olduğunu tam öğrenememişken bir çoğunun yeni binaya taşınmış olması ve hatta daha taşınmamışken taşınmış gibi gösterilmesi de yanılgımın en büyük nedeni olmuştu.
hakkımda açılan soruşturma da sizce ne gibi sonuç çıkabilir. burada benimle ilgili herhangi bir cezai yaptırım çıkabilir mi?

şimdiden cevap veren meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.