Mesajı Okuyun
Old 27-12-2007, 10:55   #2
Av.Selim Balku

Teşhis ve yüzleştirmenin bu kadar yanlış yapıldığı ülkemizde, mağdurun beyanını sonradan değiştirmesi suç olmasa gerek...

Sorunuzda belirtmişsiniz ki, "müvekilliniz karakolda kesin olarak teşhis edilmiş sonrada duruşmaya gelerek kesin teşhiste bulunmuş."

Bu cümle baştan sona yanlış, hukuk dışı bir işlemin sonucudur. Yanlış anlamayın siz yanlış yazmadınız Ülkemizde teşhis ve yüzleştirmenin ne olduğu bilinmediği için herkes kafasına göre bu işlemi yapmaktadır.

Şimdi sorarım size hukukumuzda teşhis meselesinin hukuki dayanağı nedir? nerede geçmektedir? uygulamada bu nasıl olmalıdır?

Kolluk kafasına göre nasıl teşhis uygulamasını yapmış, bu uygulama sırasında müdafi hazır bulunmuş mudur? Yapılması en son çare midir?

Duruşmada "kesin teşhis" olayı ise baştan yanlış bir kavramdır. Bu kavramın adı olsa olsa yüzleştirmedir; peki yüzleştirme için sanıktan izin alınmış mıdır? Kimse kendisi aleyhine delil verme mecburiyetinde değildir. Yüzleştirmede asıl önemli olgu, psikolojik değerdir; bu da ilk kez yapıdığı zaman değer kazanır... Duruşmada taraflar birbirlerini ilk kez mi görmüşler ?

Konuyu karman, çorman ettikten sonra somut olayda şunu söyleyebilirim, mağdur karakoldadaki aslında teşhis olmayan yüzleştirmesindeki psikolojik vaziyeti, bunu sanığın yaptığını inandırmıştı, daha sonraları düşündü,

"bana bunu yapanlar maskeliydi, emin değilim"

ama

"ya mahkemede beyanımı değiştirirsem beni içeri atarlar mı (?)"

Sonra korkusuna yenik düşüyor ve inanmadığı teşhisi inandırıcı bir şekilde buydu diyor...

sonuç olarak mağdurun tekrar beyanda bulunup gerçek düşüncesini belirtmesi gerekir, bunu yapmanın hiçbir hukiki yaptırımı olamaz, iftira hiç olamaz zira unsurlar oluşmamıştır, mahkemeyi yanıltmak olamaz çünkü sistem kendini sorgulamak zorunda kalacaktır...

Bu aşamadan sonra sayın meslektaşım haddim olmayarak size şunu tavsiye etmek istiyorum, siz mağduru bir şekilde ikna etmelisiniz, Türkiye de hiçbir teşhis ve yüzleştirme doru yapılmıyor en azından ben böyle gördüm, sizde dosyadaki çarpıklıkları muhakkak bulursunuz,

akabinde nedamet ve psikolojik tahribata uğrayan mağdur beyanını değiştikten sonra, onu suçlayacak adama HERKES İŞİNİ DOĞRU YAPIYOR MU Kİ MAĞDUR DOĞRU TEŞHİS ETSİN ! dersiniz...

Saygılar, kolay gelsin...