Mesajı Okuyun
Old 03-03-2009, 08:05   #3
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan arbitrator
ortağın başka şirkette yönetici olduğunu söylemiş ve nasıl iflas isteyeceğinizi sormuşsunuz.

diğer şirketin değil, size borçlu olan şirketin iflasını isteyeceğinizi farzederek yazıyorum.
İİK.m.177/4'de dayalı olarak açtığınız davada mahkeme sadece icra dosyasını getirtir ve "ilama bağlı borcun, icra emri tebliğine rağmen ödenmemesi" halini tesbit ederek iflasa karar verir. Yargıtay uygulamasında bu durumda bilirkişi incelemesine gerek olmadığı, alacak tutarı üzerinde durulamayacağı ve depo emri çıkartılamayacağı kabul edilmektedir.
Kolay bir davadır.

Gelelim ikinci hususa, siz eğer ortağın yönetici olduğu diğer şirketin iflasını istemek çabasında iseniz, tüzel kişilik perdesinin aralanması doktrini üzerine araştırma yapmalısınız.
Bu konuda
Veliye Yanlı'nın aynı adlı eserini ve 2.2.2008'de Marmara Üniversitesi'nde yapılan aynı adlı konferansın tebliğlerini incelemenizi öneririm.

Bence 43'e gitmeye gerek yok.

Ticaret mahkemesine dava dilekçeyle açılır maktu harç yatırırsınız. 177/4'e dayandığınızı açıkça belirtmelisiniz. Bu davada dayandığınız hükmü açıklamanız şarttır. İflas avansı yatırmanız gerekir.

Kolaylıklar dilerim.

Ben ticaret mahkemesinde dava açtım ancak 4000 tl masraf avansı yatırmamı tensiple birlikte istediler. Ancak 4000 tl kadar masraf yapamayız diye davaya devam edemeyeceğiz. 4000 tl lik ne masraf olacağını da anlamış değilim. Selamlar