Mesajı Okuyun
Old 09-02-2011, 15:15   #1
güzel_hukukçu

Varsayılan yemin teklifinin geçerliliği

Arkadaşlar öncelikle merhabalar çalıştığım büroda azar işitmeme sebebiyet veren bir duruma acil çözüm arayışı içindeyim.Şöyle ki;
Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmekte olan menfi tespit davasında davalı tarafız.Söz konusu davanın 11.11.2010 tarihli celsesinde davacı vekili:davalıya yemin teklifinde bulunmak istiyorum demiş bizde müvekkilimizle görüşmek üzere süre talep etmişiz.Mahkemede davacı vekiline yenin metnini hazırlayıp mahkemeye sunması ve tebliğ ettirmesi için,bize de(davalı vekili)müvekkilimizle yemin hususunda görüşüp müvekkilimizi hazır etmemiz için süre verilmiş ve duruşma 25.11.2011 tarihine ertelenmiştir.Ancak duruşma günü hakim yokluğu nedeniyle mazeret verip kalemden ayrıldım.Ertesi gün duruşma tutanağını almaya gittiğimde davacı yan tarafından sunulan yeminden sarfınazar edildiğine ilişkin dilekçeyle karşılaştım.Dilekçede HUMK 350 ye göre yemin tekliflerinden vazgeçtiklerini beyan etmişler.Ancak biz yemin teklifini kabul edecek taraf olduğumuzdan bu vazgeçme bizim için ters bir durum oldu.Şimdi sorum şu duruşma yapılmadığı için mazeret vermemiz sebebiyle yemin teklifinden vazgeçen davacı yanın beyanları geçerlimidir?Dosyaya bakmadan mazeret verdiğim için düştüğüm hatanın telafisi mümkün müdür ?Nasıl bir yola başvurmam gerekir?Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler…