Mesajı Okuyun
Old 02-08-2006, 20:07   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Meslektaşım Ebru MUMCU,

Mesajlarınızın içeriğini silmenize üzüldüm.

Sitede sorunuzla ilk karşılaştığımda önce özel mesajla yanıtlamayı, sonrasındaysa buna gerek olmadığını, aksine, konuyla ilgili bir kaç satır yazıp, belki mesleğe yıllarınızı verdikten sonra bu sayfayı açtığınızda, tebessüm edebileceğiniz bir mesajınızla karşılaşacağınızı düşündüm.

Ben İzmir ilinde staj yaptım ve belli bir süre için de orada mesleğimi sürdürdüm. Stajımı, ülkenin değişik coğrafi bölgeleri içine dağılan il ve ilçelerimizde, staj yaptığım büronun haciz talimatları ile tamamladım. Ve gerçek anlamda dava dosyaları ve duruşmalar ile karşılaştığım döneme girdiğimde, sorduğum soru çok basit midir acaba kaygısını taşıyarak yanlışlar yapmaktansa, sormanın daha doğru olduğunu , çünkü yapılacak yanlışların sadece sizi değil, temsil ettiğiniz kişileri doğrudan doğruya ilgilendirdiği uyarıları ile mesleğe başladım. "Yanlış yapmaktan ve hele soru sormaktan asla çekinme" sözleriyle çalışmaya başladığım büroya buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

O yüzden, bence sormaktan çekinmeyiniz.

Sorunuza gelince, şu an için (bu tür bir davada) kaybınız yok. Daha doğru olanı, davanızı açmadan önce veraset ilamını almak ve veraset ilamında yazılı olan ve müvekkiliniz dışında kalan varisleri davalı göstermek suretiyle davanızı açmaktı. Ama hak kaybınız yok, size önerim, duruşmayı beklemeden veraset ilamı başvurusunda bulunmak ve ilk duruşmada ne yapacağını bilen olarak hakimin kaşısında durmaktır. Veraset ilamında yazılı sair varisler, yargılama sürecinde davaya dahil edilerek yargılama sürecektir.

Saygılarımla.