Mesajı Okuyun
Old 12-12-2007, 11:01   #20
Ahmet Turan

Sayın Özcan, bu sonuçlara nasıl vardınız anlam veremedim doğrusu.
5. ve 4. bölgelerde dosya sayısı az olduğundan buralarda bir nevi direksiyon başında şoförlük öğrenme gibi hakim koltuğunda meslek öğrenme devam etmektedir. Az dosya sayısı ile iş ve not sistemi nedeniyle genç hakimler çalışmaya zorlanmaktadır. Şeklinde yazdım. Dosyası sayısı az olduğu için hakim bunalmadan rahat rahat araştırma yaparak, gerektiğinde sorup öğrenerek en doğru sonuca ulaşmak için yüksek çaba harcamaktadırlar. Hatta verdikleri kararlar nedeniyle aldıkları notlar mesleki geleceklerini etkilediğinden çokta hassas davranmaktalar hatta üst bölgedekilere nazaran daha isabetli karar vermektedirler. Dolayısıyla bir yanlış anlamaya sebep olmak ve değerli 4.5. bölge hakimlerine haksızlık yapılmasına vesile olmak istemem. Ben meramımı iyi anlatamadım galiba. Ben sistemin özünün doğru olduğunu, her zaman gelişim içinde bulunan meslektaşlarımızın yetişme biçimlerindeki hassasiyeti anlatmak istemiştim. Yoksa 4.5. bölge insanlarına kötü adalet dağıtıldığını söylemedim veya böyle çıkarım yapılmasını gerektirecek anlamda söz söylemek istemedim. Eminim ki 1 günlük hakimle 30 yıllık hakim arasında yargılama adaleti bakımından bir fark yoktur.
Saygılar.