Mesajı Okuyun
Old 12-12-2007, 03:32   #18
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Ya usta şoför oluncaya kadar ziyan olan arabalar :)

Sayın Turan güzel benzetmeler yapmışsınız. Orta bir fikirle farklı düşünceleri kaynaştırmaya çalışmışsınız...

Şoförlük örneği ile konu daha bi anlaşılır hale gelmiş bence. Acemi şoför ustalaşıncaya kadar baya bi araba ziyan eder.. Bazen ölümcül kazalar bile yapabilir.. Bu nedenle trafik hata kabul etmez. Anlık bir boşluğun bedeli hayatla ödeniverir... Yuvalar yıkılır hayatlar dağılır... Bunu Türkiyede maalesef canlı yaşıyoruz.. Bakkal dükkanı gibi dağıtılan ehliyetler otoyolları kana bulamıyormu ?? Demekki sürücü belgesi almak yeterli değil ustalaşmak ta önemli.. Trafikte hep dua ederim acemi ve henüz tecrübesiz sürücülerle karşılaşmamak için. Zira ben ne kadar dikkatli olsamda hatalı sollayan biri ile kafa kafaya gelmem kaçınılmaz olabilir. O zaman meydana gelen kazada 8/8 haklı ama 8/8 haklı bir ölü olabilirim.

Hakimler 4-5 bölgelerde şoför oluncaya kadar bir çok arabada ziyan oluyor demekki... Diğer bir konu 4-5 bölge insanlarının adalet hakkı büyük şehirlere ve kent merkezlerine göre daha mı az yani.. Küçük bir yerde boşanan birisi şansına küssün o zaman, Küçük yerlerde suç işleyen biri, veya tarlasını kurtarmaya çalışan bir çiftçi yani küçük yerlerde hak arayanların vay haline, her zaman eğitim merkezi olma konumunda olacakları için hiç bir zaman şansları olmayacak demektir..

Doktorlardan örnek verdik yukarıda, tıp öğrencileri kadavrada çalışırlar önce, daha sonra ameliyatlarda yardımcı olarak izlerler uzun bir süre, eline neşter alması zaman alır.. Ameliyat gibi hassas, el becerisi ve kişisel yetenek gerektiren bir olayda bazı doktorlar hiç bir zaman ameliyat yapacak konuma gelemeyebilir.. Doktorlar önce küçük yerlerde deneyim kazansınlar diye düşünürsek, küçük yerlerdeki insanlar bir nevi eğitim deneği gibi kullanılacak demektir ki kabul edilebilir bir yanı yok.

Geçen bir belgeselde izledim, Almanyada cerrahi baya bir ilerlemiş niyemi ?? 2. Dünya savaşında yahudiler üzerinde canlı canlı deneyler yapmışlar, insanları kesmiş biçmişler.. Cerrahi ilerlemiş ama bu arada kesilen insanları ne yapacağız..

Durum hukuk ve adalet olunca değişiyormu ? Aynı hassasiyet burada da devam ediyor.Bu nedenle konunun üzerinde ciddiyetle durmak gerekiyor. Kişileri denek olarak kullanmadan hakim savcılarımızı, doktorlarımızı eğitmenin yollarını aramalıyız..

Avrupa ülkeleri bunu düşünmüşler ve avukatlıkta 5 yılı şart koşmuşlar, işte eğitim bu süreçte tamamlanmalı, zira genç avukatın yapacağı hatanın bedelini kendisi öder, iş sahibi hakkını arar zaten, bu arada avukatta yetişir..

Bir söz var biraz argo ama deneyimin önemini iyi anlatığı için severim. "Acemi nalbant ustalığı ecnebi merkebinde öğrenir."

Ecnebi merkebi konumuna düşmemek için küçük yerlerden 4-5 bölgelerden kaçmak lazım değilse kücük yerlerin hakimleri doktorları ustalık öğrenecekler derken telef olma ihtimalimiz var

Saygılarımla...