Mesajı Okuyun
Old 19-09-2012, 07:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan konuk123456
Merhaba.Ben 7 yıl once boşandım boşanırken 3 çocuguma (şuan ikisi 11 biri 17 yaşında) toplam 200 tl nafaka belirlenmişti fakat 7 yıldan beri tek kuruş nafaka almadım nafaka odememek için kendine sigorta yaptırmıyordu 7seneden beri ne maddi ne manevi bir yardım gormedik.Ama 4 seneden beri sigortalıymış yani maaş alıyormuş ve biz bunu yeni ogrendik.Geçen 7 senenin nafakasını alabilirmiyim ve nasıl odemesini saglayabilirim . Maddi gücüm kısıtlı çocuk bakıcılıgı yaparak zar zor geçiniyorum . Avukat tutacak maddi gücüm yok . Lütfen yardım edin ne yapabilirim cevaplarınızı bekliyorum..

Sayın konuk,
Boşanma ilişkin kararın icrası istenerek ve ödenmezse nafaka borçlusunun mallarına ve aldığı maaş ya da ücrete haciz konularak birikmiş ve işleyecek nafakalarınız tahsil edilebilir. Ayrıca icradan sonra işleyecek nafakaların ödenmemesi suç olduğundan, bu konudaki şikayet de nafakanın tahsil edilmesini kolaylaştıracaktır. Yine yıllar içerisinde alım gücü azalan nafakanın arttırımı için dava açma hakkınız bulunmaktadır.
Tüm bu işlemleri bir avukatla birlikte yapmak size zaman kazandıracak ve hak kaybına uğramanızı önleyecektir. Bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak bu icra takibi ve dava için size ücreti devletçe karşılanan bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.