Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 09:56   #45
ufukyener

Hukuk fakültesini bitiyorsunuz, sonra sınava giriyorsunuz kazanamıyorsunuz. Avukat olamıyorsunuz. Hakimlik sınavına giriyorsunuz onu da kazanamıyorsunuz. Sonuçta hukuk fakültesini bitirmiş ama hukukla ilgilenemiyorsunuz. Neden? Çünkü en basitinden hukuki danışmanlık hizmeti yapamazsınız çünkü danışmanlık avukatların elinde. Peki fakülteyi bitiren genç arkadaşlarımız ne yapacak? Ben sınava karşıyım. Bu sorunla ilgili olarak bulunabilecek en kolay çözüm çünkü. Onun yerine hukuk fakültelerini azaltma yoluna gidilse, kontenjanlar düşürülse, eğitimin kalitesi arttırılsa, idari yargıya başvuru için sadece ve sadece hukuk fakültesi mezunu olma şartı getirilse daha iyi olmaz mı? Benim öğrencilik yıllarımda Karadeniz TEKNİK Üniversitesi bile hukuk fakültesi açmak için YÖK' e başvuruda bulunmuştu (yanlış hatırlamıyorsam). Kaldı ki madem bir sınav yapılacak bütün ülke genelindeki avukatlar girsin bakalım sınava kaçımız geçebilecek ben geçebileceğimi düşünmemekteyim. Avukatlık mesleği hukuki bilgiye dayanan bir meslek değil ki. Artık mevzuat programlarında istediğimiz bilgiye ulaşabilmekteyiz hatta dilekçe örneklerini bile bulabilmekteyiz. Sonuç olarak sınava karşıyım.