Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 07:12   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Her öneri tartışılmalıdır. Tartışılmaz diye bir şey yoktur. Tartışılır, uygun değilse elenir.

Yaş mevzuundaki genel yaklaşım nedeniyle, bu önerinin sonuç vermesi çok "yaş" olsa da yine de tartışılmalıdır. Bu bir nevi, "hakkımızı alamazsınız"ın değişik bir vesiyonu gibidir. Yoksa kaçımız 70 yaşında bu strese devam etmek isteriz ki?

65 yaş erken olabilir ancak mesleğin bir sonu olmalıdır. 70 olur 75 olur.. O ayrı mesele.

Elden ayaktan düşmeden ayrılmak gerekir. "Kurt kocayınca…. " sözüne ortam yaratmamak gerekir. Zaten fiilen bu iş belli bir yaştan sonra zor yapılıyor. Herşeyden önce insan vücudu buna engel oluyor. Üç beş istisnayı ele alıp, "bak işte gençlerden daha zinde, daha etkili, şu bu…" şeklinde hareket etmek de çok doğru olmaz. Duygusal yaklaşımın kimseye faydası olmaz.

Ben şahsen 70 yaşımda bu işi yapmak istemiyorum. Bazen bu yaşta bile çok gerildiğimi, yorulduğumu hissediyorum…

Siz hiç baro sayfalarında kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ölüm yaşlarına dikkat ettiniz mi?

http://www.istanbulbarosu.org.tr/kaybettiklerimiz.asp

O kadar yıpratıcı bir meslekteyiz ki bırakalım 70 yaşı, 45-50-55 yaşında hayattan göçen bir çok meslektaşımız var. Bu tür yaş işlerle uğraşmayalım, neden erken ölüyoruzun nedenlerine çare arayalım.

Sahi biz avukatlar neden erken ölüyoruz?