Mesajı Okuyun
Old 12-07-2006, 07:06   #24
yazoglu

asliye hukuk mahkemelerine bakan hakimlerin dosyaların çoğunu okumadıklarını iyice öğrenmiş oldum. şöyle ki: limited şirketin kâr payı kaçırması iddiası ile ortaklar diğer ortaklara ve müdüre dava açıyor. dava 2 senedir devam ediyor. geçen hafta dosya bilirkişiye gönderiliyor. bilirkişi ttk nın 538. maddesine göre önce ortaklar kurulu usulüne göre toplantıya çağrılır bilancolar bu toplantıda görüşülür haksızlık varsa ondan sonra yargıya başvurulur. bu kanun maddesi ihlal edildiği için şirketin bilancoları üzerinde inceleme yapmaya gerek yoktur. diye yazarak mahkemeye raporunu verdi. tabii davacılar bu rapora itiraz ettiler mahkeme valilikten 5 kişilik bilirkişi istenmesine karar verdi. sayın hakimimiz bilirkişinin belirttiği kanun maddelerini bilmiyor mu acaba. herşey kanuna göre sırasıyla yapılmak zorunda değil mi. Yargıcın, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanması yasa gereğidir (4721 s.K.m.1/son) bu kanun maddelerini görebilmesi için bilirkişiye mi ihtiyacı vardı. halbu ki ben savunmalarımda bunu defalarca yazdım. okusaydı görürdü. bir dosyayı sonuçlandırıp adaleti sağlamak bu kadar zor olmasa gerek diye düşünüyorum.