Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 14:07   #3
DMKY

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Türban-eşli eşsiz davet tartışmalarından bağımsız olarak, ülkemizin en üst makamlarında toplumun her kesiminde kadına yönelik zihniyete kötü örnek teşkil eden,kadınlara yönelik küçük düşürücü,kadınları yok sayma ,birey olarak görmeme zihniyetini tartışmaya açmak istiyorum.

Bilindiği üzere,MK'ya göre kadın evlenmekle kocasının soyadını alıyor. Eğer isterse kendi soyadını kocanınkiyle beraber kullanabiliyor.
Bunun pratik yaşamda kadının hayatını ne kadar zorlaştırdığını hepimiz çalışan kadınlar olarak çok yakından biliyoruz.İş ve işlemlerimizde sıkıntı yaşamayalım diye 3 çeşit kimlik taşımanın dayanılmaz ağırlığını biz biliyoruz.Gerektiğinde Ayşe x kızlık soyadıyla,gerektiğinde,Ayşe x ,y kızlık ve evlilik soyadıyla birlikte uzunca bir isimle ve gerektiğinde sadece Ayşe y olarak apayrı bir kişi olarak 3 kişiliğe bürünmek zorunda kalıyoruz.Her seferinde bizim gerçekte biz olduğumuzu resmi makamlar önünde ispat etmek zorunda kalıyoruz.

Bu uygulamalar yeterli gelmiyormuş gibi ülke yönetiminin en üst makamlarında maalesef kadının tamamen yok sayıldığını görüyoruz.
Yazılan davetiyelere c.başkanı,b.bakan dahil hiçbir milletvekilinin bakanın eşinin adının geçmediğini ibretle izliyoruz.Kadınlar ,Sadece birilerinin eşleri olarak var sayılıyor,,birilerinin eşi olarak davet ediliyor,hasbelkader davet edilirse de davetiyelere isim ve soy ismi yazılmıyor ,sadece ismi geçen şahsın eşi olarak yer alıyor.Böylelikle kadın evlenmekle zaten kaybettiği soyadının yanında , ülkenin en üst makamlarında adını da kaybediyor.

Elinde ne adı ne de soyadı kalan,çoğu yüksek tahsilli ''EŞLER''ülkenin en üst kademelerindeki kişiliksizleştirme tutumlarına karşılık ne zamana kadar ses çıkarmayacak acaba ,ben de varım, her nekadar soyadımı gaspettinizse de elimden alamayacağınız bir önadım var diyecek.

Konunun kadına saygı veyahut protokol kuralları ile de yakından uzaktan ilgisinin olmadığı tamamen erkek egemen zihniyetin tezahürü olduğu bir gerçektir.

Av.Semire Nergiz Toz
Diyarbakır Barosu

Sn av.semire nergiz toz,

Bence, yorumunuz ve tespitleriniz oldukca abartili.