Konu: Kooperatİf
Mesajı Okuyun
Old 18-11-2010, 17:06   #2
Evren Osman

1. Kooperatif Yönetim ve Denetim kurulu istifa edebilir. İstifa dilekçeleri karar defterine yazılıp, notere onaylatırıldıktan sonra ( Aynı kararın içinde yedeklerinde çağrılmasının yazılması gereklidir) ticaret sicil de tescil edilir. Yedekler asil olarak görevlerine başlarlar.
2. Kooperatifin hangi hallerde olağanüstü genel kurul yapılacağı ve kimlerin çağırmaya yetkili olduğu 1163 sayılı kooperatifler kanunu ve anasözleşmenizde yazar. Buna göre denetim kurulu, üst birlik, sanayi ticaret bakanlığı ( bayındırlığa geçti ) çağırabilir.

Bu arada kooperatifin türü nedir ?

3.Ortak sayısının 10 da birinin imzası ile genel kurula çagırabilirsiniz.
4.Denetim kurulu genel kurul için gerekli evrakları toplayıp ilgili bakanlığa verecek sadece karar defterine denetçiler kara alacak
5. ilk 6 ay içinde genel kurul yapmazsanız savcılıktan kağıt gelir mutlaka ( istisnası tasfiye halindeyseniz gelmez)
6. Hayır denetim kurulu kendiside çağırır
7.aynı prosedür başvuru evraklarını sadece denetim kurulu verecek
8.Kooperatifte para yoksa kim masrafları verecek ise muhasebe fişi
100 (b)
336 (a) olarak kesilecek

ortaklar aidat ödeyince kim verdiyse ona ödenecek. Yoktan para yaratamayacağınız için bir ortak veya yönetim denetim borç verecek. Normalde kooperatifler kanununa aykırı ama yapacak bir şey yok. Ya da bu işlemleri hiç muhasebeye sokmayacaksınız.
9. İbra edilemezse yeni yönetim devralır. Aklanmamış olurlar sorumluluklarından kurtulamazlar
10.Parası yoksa 8 madde de yapılan yapılacak

konu ile ilgili detaylı bilgiyi Kemal Özmen'in Konut ve işyeri yapı kooperatifler kitabında bulabilirsiniz.

Para dışında sorularınız çok karışık değil

Kolay Gelsin