Mesajı Okuyun
Old 14-12-2008, 20:39   #8
Avukat_A.K.

Sevgili meslektaşım öncelikle davada dayanacağınız nokta elbette "bu tarihten önceki senetlerin geçersiz olduğu"na dair protokoldür. Protokole dayanmanızı engelleyen bir husus olacağını düşünmüyorum.

Ancak sonradan ilave etmiş olduğunuz husus yanıtımı biraz değiştirmekte. Vekalet ücretine hak kazanacağınızı düşünmüyorum. (Umarım yanılırım) Zira karşı taraf takipten dolayısıyla haktan feragat etmiş. Böyle bir hak iddiası yokken sizin de biz borçlu değiliz diyerek dava açmanız davanın reddine sebebiyet verebilecektir. Eğer feragat beyanı olmasaydı veya davanızın açılış tarihinden sonra olsaydı elbette davayı kazanma ihtimaliniz olurdu.

Borçluyu menfi tespit davası açmaya zorlayan takibin haksız ve kötü niyetli olduğu anlaşılırsa, talebi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın da alacaklıdan tahsiline karar verilir. Takdir edilecek zarar, haksızlığı anlaşılan takip konusu alacağın yüzde kırkından aşağı olamaz. Müvekkilinizi dava açmaya zorlayan icra takibi olmadığından kötüniyet tazminatı alamazsınız. Ancak yine ortada takibin tedbiren durdurulması yönünde bir karar olmadığı için karşı taraf da tazminata hak kazanamaz. Sadece müvekkiliniz aleyhine vekalet ücretine hükmedilebilir, diye düşünüyorum.

Saygı bizden... Av. Ayşen