Mesajı Okuyun
Old 06-06-2008, 13:09   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesi ile bir boşanma davası açabilirsiniz.

Bu davanın içinde, çocuğunuzun velayetini ve onun için önce tedbir, boşanmanın kesinleşmesi ile de yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

Sizi tehdit ediyorsa, fiziki şiddet uyguluyorsa, Cumhuriyet Başsavcılığına konu ile ilgili şikayette bulunabilirsiniz.

Ayrıca Aile Mahkemesi yargıcından boşanma davası açmadan önce dahi eşinizin ortak konuta yaklaşmasını, çocuğunuza erişmesini engeleyebilirsiniz.

Yine halen oturmakta olduğunuz konutun size ve yavrunuza tahsis edilmesini de talep edebilirsiniz.

Ayrıca maddi ve manevi tazminat talepleriniz de olacaktır.

Çocuğunuz 15 aylık, bebek henüz; bu halde velayet size verilir ve babanın çocuğu sık görmesine karar verilmez. Ayrıca bu kısıtlı görüşmelerde yanlarında sizin de olmanıza karar verilir.

Bunun dışında "babasının kim olduğunu bilmesin istiyorum" u sağlayacak bir kanun hükmü bulunmamatadır. Yani biyolojik baba mutlaka çocuğun ilgili nüfus hanesinde ilgi kurularak da olsa bulunmak zorundadır.

Çok çabuk boşanmak ancak anlaşmalı boşanma ile mümkündür.Sizin durumunuzda bu yolun kullanılması mümkün görünmemektedir.

Ayrıca eşinizin halen üzerinde bulunan mal varlığını açacağınız dava ihtimaline binaen elden çıkarması durumunu engellemek için MK.199/3 madde gereği eşinizin taşınmazı üzerindeki tasarruf yetkisinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Haklarınız çok çeşitlidir.Zaman ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım alınız.maddi durumunuz yok ise,bu konuda bulunduğunuz il Baro'suna yapacağınız başvuru ile tarafınıza avukat tayin edilmesini sağlayabilirsiniz.Adli yardım büroları ilçelerde adliye binalırı içindedir.Ayrıca baro bünyesinde kadın komisyonları bulunuyorsa onlar da size yardımcı olacaklardır.

Saygı ile.