Mesajı Okuyun
Old 10-11-2010, 13:45   #4
Dinçer

Sn. Meslektaşlarım

42.M. Uygulamasına ilişkin başka başlıklarla da tartışma konuları bulunmaktaysa da ,üzerinde çalıştığım ve değerli görüşlerinizi almak istediğim konuyu en çok bu başlığa yakıştırdım.

Konu özetle ;

1.) Müvekkile ait taşınmaz üzerindeki yapıda 25.08.2009 tarihli yapı tatil tutanağı düzenlenmiştir.

2.) Bu tutanağa dayanılarak da 03.03.2010 tarihli Belediye Encümeni kararıyla 3194 sayılı Kanunun 42. maddesi uygulanarak para cezası ve 32. madde uyarınca yıkım kararı verilmiştir. (Para cezası hesaplamasında 17.12.2009 tarihli düzenleme baz alınmıştır.)

3.) Encümen kararı ile verilen para cezasına ilişkin olarak 10.03.2010 düzenleme tarihli ödeme emri müvekkile tebliğ edilmiştir.

Söz konusu encümen kararı ve buna dayanan ödeme emri bugune kadar dava konusu edilmemiştir.

Şekli anlamda kesinleşmiş gözükse de ;

.- Encümen kararı ile verilen imar para cezasının vade tarihi dolmadan ya da kesinleşmeden ödeme emrine konu edilmesi,
.- Ödeme emrinin Anayasa Mahkemesinin 17.04.2008 günlü, E:2005/5, K:2008/93 sayılı kararı ve nedeniyle konusuz kaldığı,
.- Uygulanan idari para cezası 17.12.2009 tarihinde yürürlüğe giren kanunun geriye yürütülerek 25.08.2009 tarihli yapı tatil tutanaklarına uygulanması suretiyle kesildiğinden hukuka aykırı olduğu,
.- İdarenin hukuka aykırılığı emsal Mahkeme Kararları ile de aşikar olan işlemeri uygulamaya devam etmesinin, hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayacağı vs.

gerekçeleriyle , Belediye Başkanlığı'na bir idari başvuru yaparak , söz konusu imar para cezasının kaldırılmasını talep etmeyi , gelecek olumsuz cevabı da idari yargıda dava konusu yapmayı düşünüyorum.

Vergi yargısında düzeltme şikayet prosedürü ile kesinleşen işlemlere karşı yürütülebilen yargısal denetim, idari yargı mevzuatında bulunmamaktadır. Ancak idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğu denetiminin, anayasaya ve hukuka aykırılığı aşikar olan işlemler bakımından aşılamaz usul kuralları ve sürelere sıkı sıkıya bağlı tutulmasının , bu denetimin amacına aykırı bulunduğunu ileri süreceğim.

Konuya ilişkin değerli görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırmısınız

Saygılarımla