Mesajı Okuyun
Old 01-04-2010, 15:10   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Burcu BİLGİÇ
Müvekkil Almancı ve eşinin ölümü sonrası başka bir kadınla evlemek için kolları sıvıyor. Eş dost buna bir kadın buluyor ve fakat kadın evlenmek için o zamanın parası ile 30000 mark talep ediyor, müvekkilde kabul edip veriyor.Fakat kadın evlenmediği gibi gidip o parayla kendine bir ev satın alıyor. Müvekkil hem şikayetçi oluyor hem de alacak davası açıyor. Şikayetten kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkıyor,hukuk davasında da uyuşmazlığın niteliği gereği kesin delille ispatının gerektiği, bu sebeple de humk Md. 289 a göre uyuşmazlıkta şahit dinlenmesinin tarafların icazetine bağlı olduğu söyleniyor ve iki tarafta şahit dinlenmesini kabul etmiyor. Yazılı anlamda dosyada herhangi bir delil yok, kadın ise parayı aldığını kabul ediyor fakat bu parayı müvekkilin kendisine mehir olarak verdiğini iddia ediyor.Zira kadının iddiasına göre müvekkille 2 sene kadar imam nikahlı yaşamışlar ve müvekkil Almanyaya dönerken ihtiyaçları için bu parayı kadına vermiş ve Almanya 'dayken de kadından ayrılmış.
Bir dahaki duruşma da karar çıkacak ve ben dosyaya vekaletimi yeni sundum. dosyaya beyanda bulunmam gerek ama dosya konusunu neresiden tutacağımı bilemedim. Elimdeki tek done kadının o parayı aldığını kabul etmiş olması o kadar...Bir fikir verebilirseniz çok sevinirim. Savcılık aşamasındaki tanık beyanlarından yararlanmam ne derece mümkün zira dosyada tanık beyanı da yok. Eğer yararlanamazsam ne şekilde iddiamı ispat edebilirim.
Şimdiden çok teşekkürler...

İkrarın bölünmesi konusunu okumanızı öneririm. Bağlantılı bileşik ikrar, Yargıtaya göre bölünebilir. KURU, aksi görüşte. (Baki Kuru, HUMK,1990,5.Bası Cilt.2. sayfa.1410)Ancak, Davalı somut olayda, parayı aldığını ikrar etmiş, ancak sebebinin iddiadan farklı olduğunu söylemiş. Bu vasıflı ikrardır. Bu durumda kanaatime göre paranın mehir için verilmediğini ispat yükü vasıflı ikrar bölünemediği için davacıdadır. İspat noktasında ise, olgunun ispatı tanıkla mümkün olabileceğinden, tanıkla kanıtlamak mümkün olabilir düşüncesindeyim.

(İlk notumda hatalı olarak Bağlantılı ikrar yazılmıştır.Düzeltiyorum.Vasıflı ikrar olacak!)