Mesajı Okuyun
Old 16-07-2004, 16:44   #6
OKoseoglu

Sayın Jus,
Konunun ilgimi çekmesi sebebiyle General Register Office for Scotland'ın evlilik kayıtları ile ilgili bölümüne bir mail attım. Yol gösterici bir yanıt alabileceğimi sanıyorum .Britanya'da, bir çok mesele bürokrosi diye bir şey buraya kıyasla neredeyse hiç olmadığı için yazışmalarla çözülebiliyor. Buradan kocanın nüfus aile tablosunun noter onaylı çevirisiyle evlilik tescil kurumuna sunulması ile belki uzun dava-tanıma maratonuna girmeden sorunu halledebilirsiniz. Bunun için İngiltere'de mesleği icra eden Türk hukukçulardan en uygun yardımı alabileceğinizi düşünüyorum.

"Cohabitant" konusuna gelince; Family Law Act 1996'daki konuyla ilgili hükümler üzerinde biraz göz gezdirdim. Kanunda böyle bir birliktelik süresince çocuk, taraflar (eşler diyemiyorum), ortak ikametgah ve mallar bakımından ortaya çıkacak durumları düzenlemeye çalışılıyor. Burada İngiliz kadının cohabitant durumu sebebiyle mirasçılık sıfatının olup olamayacağını tam saptayamadım. Ancak olduğu durumda ise eğer mirasçılık sıfatı İngiliz hukukunda da bizdeki gibi murisin tabiyetine göre belirleniyorsa yine müvekkileniz avantajlı durumda demektir.