Mesajı Okuyun
Old 04-10-2012, 14:41   #13
Av. Öznur Aktürk

Bu meslektaşımızın söz konusu yarışmaya katılmak için, şarkıcılık yapıp bu işten para kazanmak, sadece büyük kitleler önünde şarkı söyleyip kendini iyi hissetmek vb. pek çok sebebi olabilir. Açıkçası hangi saikle katıldığı beni pek de ilgilendirmiyor. (Bu arada, Sn. Dikici'ye katılıyorum, sesi gerçekten güzelmiş))

Durumun Avukatlık Kanunu'nun 11. ve 12. maddesi yanı sıra Meslek Kuralları'nın 4. maddesi açısından da disiplin cezası gerektiren bir yönü bulunmadığı kanaatindeyim. Zira yarışan avukatın, mesleğin itibarını zedeleyen nasıl bir davranışı olmuştur ben ne yazık ki anlayabilmiş değilim.

Bana göre, bilgi yarışmalarına katılıp ortalama zeka ve bilgi düzeyine sahip insanların bile doğru cevaplayacağı yahut mesleki alandan gelen sorulara dahi doğru cevap veremeyen avukat yarışmacılar, mesleğin itibarını çok daha fazla zedelemektedirler.

Yıllar önce, Kim 500 Milyar İster? yarışmasına katılan ve aynı zamanda hemşehrimiz de olan bir meslektaşın, daha yarışmanın başlarında, üstelik de mesleki alan diyebileceğimiz bir konuda yanlış cevap verip elenmesinin akabinde ertesi gün, o zaman çalıştığım firmadaki personelin kendi aralarında nasıl gülüşüp dalga geçtiklerini dün gibi hatırlıyorum.