Mesajı Okuyun
Old 09-12-2011, 21:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türk Medeni Kanununun 194/1. maddesi " eşlerden biri diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez; aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki haklarını sınırlandıramayacağını " hükme bağlamıştır.

Bu düzenleme ile Tapu Sicilinde konutun maliki olarak gözüken eşin, hukuki işlem özgürlüğü diğer eşin katılımına onamına bağlanmıştır. Amaç aile konutunun ve bu konutla ilgili kanuni hakları koruma altına almaktır.

Eşiniz sizin izniniz olmadan bu konutu devrettiğinde taşınmazı satın alan kişiler ,bu konutun aile konutu olduğunu biliyor iseler bu kötüniyet yasaca korunmaz.

Evi satın alanların eşinizin kuzeni olması,evin durumunu bilmesi gerektiğine kanıt sayılabilecektir.

Kötü niyetin ispatlanması koşulu ile yasal düzenlemenin amacına aykırı bu satış işleminin iptali ve taşınmazın yeniden eşiniz adına tesçili için dava açabileceğinizi yeni devirlerin önlenmesi için yargılama sırasında tedbir kararı talep edebileceğinizi düşünüyorum.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adlim yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Dava sırasındaki masraf ve harçlar için yoksulluğunuzu kanıtlayan belgeleri de dosyaya sunarak adli yardım talep edebilirsiniz.