Mesajı Okuyun
Old 01-04-2003, 08:37   #4
DenizSu

Ben hala bu olaydaki uc kisiden en cok magdur olana gore karar vermek gerek diyorum. O da cocuk. Erkek yonunden baba olsa da, olmasa da(%100 biliyor varsayıyorum) testten kacinmasi iyiniyet kuralları ile bağdaşmaz. Baba değilse kaçınacağı birşey yok, baba ise babalık sorumluluğundan kaçıyor demektir.

Bir gecelik macera da olsa kadın ve erkek ozgur iradeleri ile sonuçlarını tahmin edebilecekleri bir birliktelik yaşamışlardır. Bir çocuk olma olasılığı taraflarca bilinmektedir. Sonucu kestirme sorumluluğunun olduğu ve bu sonuç ortaya çıkarsa kasıt aranmasada eylemine uygun kusurun aranması gerektiğini (yine basitce özetledim) bir ceza Ord. Prof. 'dengeçtiğimiz yıllarda TV'de dinlemiştim. Orada konu trafik sucu (olumle sonuclanmış kaza) idi ama bu durumda da sonucu kestirme ve sonuc olusursa sorumlulugumuzu (ceza ise ceza) yuklenmemiz geregi var bence.

Mademki birliktelik yaşanmış, dogacak sonuca katlanmak gerek. Tabii erkek ozel hayatının ortaya dokulmesini istemiyor olabilir ama bu olmuş zaten, taraflardan biri açıklamış, diğeri de inkar etmemiş. Ayrıca burada da aynı yaklaşım geçerli bence Bir birliktelik yaşanır ve gizli kalmayabilir bu da olabilecek sonuçlardandır.

Yine en mağdura döneceğim, çocuğa. Çocuğa karşı "babalık" sorumluluk ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi sonucunu doğuracak tesbit kadının rant sağlaması değildir. Hukuki ilke olarak da değildir. Pratikte nafaka kadının eline geçecek bir para olabilir ve bu ona bir rahatlık sağlayabilir ama nafakanın amacı tarifi ile harcanması farklı şeylerdir. Eminim ki, yerinde harcanmadığı tespit edilen bir nafaka için dava açılabilir çünki nafaka çocuğun masraflarına, gelişmesine, eğitimine, yetişmesine katılımdır.
Erkegin mirasi bakımından ortaya bir çocuk çıkması ise vakadır. Miras cocuğun yasal hakkıdır engellenemez. Erkegin veya kadının cocuklarını mirastan mahrum bırakma yasal hakları varsa onu bilmiyorum.

Özetlersem iki aklı başında, yetişkin insan bir eylem işlemişlerdir ve bu eylemin sonuçlarını kestirmek sorumlulukları vardır. Şimdi eylemlerine uygun sonuçlara katlanmak durumundadırlar ve hakim bu bakımdan tespit istemelidir be erkek de gitmelidir bence.
Kadının "e erkek değilmiş, bumuydu" diye adayları sıraya sokması ve ,hoşgörün, kişililkce hafifliği dikkate alınamaz çünki dava kadın değil çocuk yönünden görülmektedir, kadın sadece davayı açabilen velayet sahibi kişidir, özde istenen çocuğun babasının tespitidir.
Saygılar,