Mesajı Okuyun
Old 16-08-2008, 15:08   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın ilgililer,

Benim söz konusu davamda boşanma ile ilgili yerel mahkeme boşanma kararı vermişti.Ancak avukatım boşanma konusunda değil de sadece manevi tazminat ve nafaka konusunda temyiz talebinde bulunmuş.Dolayısıyla henüz yargıtayda görüşülmeden eşim öldü ve yargıtay tekrar karar verilmek üzere diye kararı bozdu,ve yerel mahkemeye gönderdi.Anlayamadığım şey her ne kadar Yargıtaydan boşanma konusunda temyiz talebinde bulunulmasa bile yerel mahkeme yapılan duruşmada ölü olan eşimden beni boşama kararı aldı.Bu konuda görüşünüzü istirham ediyorum.
Saygılarımla...

Sayın Konuk,

Son mesajınız üzerine cevap da değişecektir. Anladığım kadarıyla, mahkeme boşanma kararı verdikten sonra siz de eşiniz de kararın boşanmaya yönelik hükmünü temyiz etmediniz. Siz sadece nafaka ve tazminat bakımından temyiz ettiniz. Dolayısıyla boşanma kararı kesinleşmiş oldu.

Yargıtay ise doğal olarak, kararı nafaka ve tazminat bakımından bozdu.Davalı bu sırada ölmüş olduğu için tazminata yönelik davanın, davalı-mirasçılarına karşı devam etmesi gerekecekti. Nitekim öyle olmuş...İlk mesajınızdaki bana anlamsız gelen;
Alıntı:
Yerel mahkemede yapılan duruşmaya ölen eşimin annesi ve kardeşleri müdahil olarak katıldılar
şeklindeki cümle de anlaşılır oldu.

Alıntı:
Yargıtaydan boşanma konusunda temyiz talebinde bulunulmasa bile yerel mahkeme yapılan duruşmada ölü olan eşimden beni boşama kararı aldı

Karar tazminat bakımından bozulduktan sonra yerel mahkeme ya eski kararında direnecek ya da bozmaya uyacaktır. Anlaşıldığı kadarıyla bozmaya uymuştur. Yeni yazılan kararda, boşanmaya ilişkin hüküm bulunması sizin aklınızı karıştırmış. Ancak olması gereken de budur zaten. Son kararın düzgün infaz edilebilmesi için ilk kararda kesinleşen hüküm de olduğu gibi yazılmaktadır. Durum bundan ibarettir. Yoksa yerel mahkeme yeniden boşanma kararı vermemiştir.