Mesajı Okuyun
Old 07-03-2004, 15:52   #6
buketoz

Sayın Admin, size polislerin yapmış olduğu bir başka olaydan daha bahsetmek istiyorum.
X adında bir travesti gasptan dolayı karakola alınıyor. O gün cmuk nöbetim olduğundan dolayı tesadüfen müdafi sıfatıyla ben gittim.
Olay müştekinin iddiasına göre şu şekilde vuku bulmuş. "Akşam 7 sıralarında x otostop çekerek bir aracı durdurmuş ve daha sonra x adamın boğazına maket bıçağı dayayarak 30 milyon parasını ve cep telefonunu gaspetmiş."
x Karakola alındığında üst arama tutanağını okuyor ve görüyor ki 3 tane polis telefonun üzerinden çıktığını beyan edip imza atmışlar. X ısrarla telefonun üstünden çıkmadığını beyan ederek evrakları imzalamaktan imtina ediyor. Evraklara baktığım zaman olay gayet açık görülüyor. Ama müşteki boğazına maket bıçağı dayandığını ve darp edildiğini beyan etmiş ancak adli tıpa gitmekten imtina etmiş. Müştekinin karakolda verdiği beyanı "akşam oğlunu aramak için arabayla dışarı çıktığını yol kenarında x'i gördüğünü ve hasta olduğunu zannederek onu arabaya aldığı" yolunda. Aramalarda hiçbir yerde maket bıçağına rastlanılmıyor. Cep telefonu da adama iade ediliyor.
Evraklarda yazanlar bunlar. Daha sonra zanlı ile yaptığım görüşmelerde zanlı bana şunları söyledi: "Bu olaydan 3-4 ay önce o mıntıkaya bağlı polisler x'in orada çalışmasını istemedikleri için onu alıp Şaşmaz'da bir yere götürmüşler ve öldüresiye dövüp çöplüğe atmışlar. Bunun üzerine sabah çöpçüler x'i bulmuşlar ve taksiye bindirip hastaneye yollamışlar. X bu olaydan dolayı o polislerden şikayetçi olmuş. Fakat her nasıl olduysa x'in almış olduğu rapor tarihi birden bire değişmiş ve şikayet edilen polisler hakkında takipsizlik kararı verilmiş. Daha sonra x'in yakınları müştekiyi bulmuşlar ve onunla konuşmuşlar. Müşteki aslında olayın böyle olmadığını x'e ücretini verip araçtan indirdiğini fakat 100 metre ilerde polislerin onu durdurup karakola götürdüğünü ve xten şikayetçi olması gerektiğini aksi halde eşini arayıp ona haber vereceklerini söylemiş.
Bu kısımları geçip mahkeme safhasını anlatmak istiyorum. Mahkemede müşteki birden bire ifadesini değiştirdi. o gün şekerinin yükseldiğini ve polikliniğe gelmek için yola çıktığını ve yolda x'in aracına atlayarak parasını ve cep telefonunu aldığını söyledi. Daha sonra olay günü orada olan ve bütün olanları gören x'in arkadaşları gelip tanıklık yaptılar. İşin en enteresan yanı şuydu: 3 tane polis tanık olarak çağrıldı ve telefonun x'in üzerinden çıktığına dair tanıklık yaptılar. Bu 3 polis x'in daha önce savcılığa şikayet ettiği ve kendisini öldüresiye döven polislerdi. Biz takipsizlik kararını mahkemeye sunup olayda tanıklık yapan polislerin sanık ile aralarında daha önce böyle bir husumet olduğunu belirttik. Ama nafile. Dava müştekinin çelişkili ifadeleri ve 3 polisin ifadesine dayanarak hükme bağlandı. Şu an yargıtayda.
Bütün polisler tabiki bunlar gibi değil. Ama halen bu tip polisler de görevlerinin başında Sayın Admin.
Saygılarımla