Mesajı Okuyun
Old 20-05-2003, 11:04   #5
osebnem

Yanıtlarınız ve değerli tavsıyeleriniz için çok teşekkür ederim. Almanya da Elçilik Hukuk müşaviri dostum ve Çanakkalede vekalet vermiş olduğum avukatımda sizin ifade ettiğiniz yönde olayın açıklamasını yapıyorlar. Bende inanınıyorum.. Türkiye Cumhuriyeti'nde bu tip olaylar henüz toplum bilinci gelişmemiş olduğundan, basit kişisel olaylar gibi görülüyor. Toplum olarak bu tip olaylara vurdumduymazlıkla yaklaşılması neticesinde, suç'un tarifini yapamaz hale gelmiş olduğumuzu düşünüyorum. Sokakta alenen tecavüz, TV kameraları ve fotoğraf makinaları önünde kadın boğazlama vb. olaylar bile günlük sıradan olaylar gibi algılanır hale gelmiş bulunuyor. Bu platforma yazmamdaki neden, ben tek başıma uğraşabildiğim yere kadar uğraşmaya, bu adam hukuk önünde aklansa bile en azından bu adamın eylemi ile algılanmış olan amacın suç teşkil edebileceğini en azından o bölge insanına anlatabilmeye çalışırken, sağ duyu sahibi, özellikle bayan hukukçuların bu tip olaylara karşı tepkisiz kalamayacaklarını düşünerek, belki benim olayım için olmasa bile bundan sonraki olayların önlenebilmesi amacıyla girişimlerde bulunurlar diye düşünmüştüm. Her meslek grubunda bu tip olaylar (hukukçularda dahil) olabileceği gibi Özellikle canımızı ve namusumu itimat ettiğimiz meslek gurubu olan tabiblik görevi icrasında (istisna olsa bile) bu tip olayların en ağır suç teşkil etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Ali Şancı
ali@genor.de