Mesajı Okuyun
Old 01-09-2004, 21:39   #25
ege

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: ibrahimbey
Sayın Gemici;

Evlilik sözleşmesi yaparken, "eşine sadık kalacağına dair" söz veren bir eşi, toplum karşısında mağdur bir birey olarak görmenizi anlayamadım.

Kendi hür iradesiyle yaptığı bir sözleşmeyi, mahkemeye başvurarak onurlu bir şekilde boşanmak yerine, keyfi istediği zaman bozmanın (zina yapmanın) özgürlükle ne ilgisi var onu da anlayamadım.

bu mesajınız o tarihlerde hayli tartışmaya yol açan bir haberi aklıma getirdi ibrahimbey,

Prenses Diana evlilik sözleşmesine "sadakat" terimini koydurmamıştı. ve sadakat yemininde bulunmamıştı.
sizin yaklaşımınızdan yola çıkarsak;
evlilik sözleşmesi yaparken sadakat tabirinden vazgeçilirse,suç da oluşmaması söz konusu olabilir mi??

sadakat farklı bir kavramdır.

korunması gereken kişisel haklardır.

"zina" sadakatsizliği aşan,
dini bir ifadedir.

kamu suçu oluşması için,toplumun zarar görmesi gerekir.
ikili ilşkilerden toplumun zarar görmesi de bence söz konusu değildir;
bunu kamu suçu olarak tayin ederek değil,
ikli ilişkilerin bireysel sonuçlarını sağlam bir şekilde düzenleyerek yapabilmek mümkün olur.

boşanma ,yasal unsurlara bağlı olduğu sürece,
sadece artık" sevgisizlik" nedeni ile biradaolmak istemeyen eşi ;
pranga mahkumu gibi hukuken bağlı tuttuğunuz sürece,
toplumsal beklentilerden öte,
"insan" olmaktan ötürü yargılayamazsınız..

ben "zina" tabirini kullanmak istemiyorum.
ancak ve ancak evlilik birliğinde "sadakatsizlik" söz konusu olabilir. bu ise boşanma sebebidir. ve "talep halinde" zarar gören kişisel hakların çok sıkı bir şekilde korunması gerekir.

Yoksa milletvekillerimizin epeyce bir çoğu bu tasarı yasa haline gelince dokunulmazlıklarına sığınmak zorunda kalacaklar)