Mesajı Okuyun
Old 06-09-2020, 14:35   #19
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan av.erayozkara
Sayın Deligöz'ün sunduğu hukuk genel kurulu kararından farklı bir karara ulaştım kararı paylaşıyorum genel kurul kararında ticaret mahkemesi görevlidir diyor paylaşacağım 13.Hukuk Dairesi kararında asliye hukuk görevlidir diyor sizce hangisi yetkili değerli görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Gösterilen her iki örnekte Yargıtayın hangi nedene dayalı olarak görevli mahkemeyi tayin ettiğine dair bir açıklama yer almadığından , bu kararların görev yönünden karşılaştırılmasının yapılması sağlıklı olmaz kanısındayım. Kaldı ki, 13 HD.si kararı eski TTK döneminde verilmiş olup eski TTK’da mutlak ticari davalar dışındaki davalarda Asliye Hukuk ile Ticaret Mahkemesi arasında görev sorunu olmayıp işbölümü ilişkisi bulunmakta idi. İş bölümü itirazının da ilk itiraz olarak taraflarca ileriye sürülmesi gerekiyordu. Taraflarca ileriye sürülmeyen bu itiraz yerel mahkemece veya Yargıtayca dikkate alınamıyordu. Bu yönden de 13 HD.si kararının güncel uygulamalarda emsal teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Güncel uygulamaya gelince; Asliye Hukuk- Ticaret Mahkemesi arasındaki işbölümü ilişkisi yeni TTK 5.m.ile ile görev sorunu haline getirilmiş ve resen gözetilir hale gelmiştir. TKHK. Tüketiciyi "bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder" şeklinde tanımlamış isede, sadece bu tanımdan giderek ticari amaçla konut edinen her gerçek veya tüzel kişinin davasına ticaret mahkemesi bakacak anlamını çıkaramayız

Ticaret Mahkemesinin görevli olması koşulları TTK.m.4'de yazılıdır. Bunun için ya davanın tacirler arasında ticari işletmeleri ile ilgili olması yada tacir olup olmadığına bakılmaksızın davanın TTK.da yazılı konular veya atıf yapılan kanunlardaki konularla ilişkisinin bulunması gerekir.Konut alım satımı ile ilgili hükümler TTK'da yer alan konular veya 4.m.de atıf yapılan kanun hükümlerinde yer almamıştır. Yani taraflar arasındaki " mutlak ticari dava" ilişkisi vardır denilemez.

Sonuç olarak;Geriye TTK 4.m.deki hükmün diğer kısmı kalır. Tüketici Mahkemesinin görev alanına girmeyen "ticari veya mesleki" amaçlı konut alımlarında, alım ;"tarafların tacir olması ve alımın alıcının ticari işletmesi ile ilgili bulunması halinde" Ticaret Mahkemesi, aksi halde Asliye Hukuk Mahkemesi görevli olacaktır. Diyebiliriz.